Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

źródło: pozatorun.pl
Łukasz Piecyk

Kapica w skażonym alkoholu

Krzysztof Galimski

Jaki interes ma Ministerstwo Finansów w zniszczeniu wszystkich polskich firm produkujących alkohol etylowy z przeznaczeniem na wyroby chemiczne i biopaliwa?


Funkcjonujący od prawie 70 lat zakład chemiczny upada na skutek bezprawnych działań celników. Mieszczący się w Chełmży Bioetanol AEG złożył wniosek o upadłość. Mimo korzystnych wyroków i interpretacji skarbowych zakład wytwarzający skażony alkohol dla naszego przemysłu musiał zamknąć produkcję.

Odparty potop szwedzkich inwestycji

Twórcą sukcesu Bioetanolu AEG był Holger Hielm, nestor rodziny szwedzkich biznesmenów, w 2002 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za zasługi dla naszej gospodarki. On i jego rodzina inwestowali swoje pieniądze w Polsce od lat 60. To właśnie dzięki jego pieniądzom powstały m.in. warszawskie hotele Forum i Victoria oraz budynek Intraco. W Bioetanol AEG Szwedzi włożyli 27 mln zł. W latach 2006–2011 firma przynosiła straty – inwestowała w nowy sprzęt. Zyski pojawiły się w 2012 r. Firma stała się szybko potęgą na lokalnym rynku, sprzedając swoje produkty m.in. Orlenowi i Lotosowi. Firma dbała o to, żeby nie mieć problemów podatkowych. Regularnie prosiła o wydawanie indywidualnych interpretacji podatkowych i zawsze urzędnicy skarbówki potwierdzali w nich, że produkowany przez Bioetanol skażony alkohol nie podlega akcyzie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO