Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Dwie kultury

Andrzej Urbański

• KOT OGRODNIKA • Niespójność systemu pozwala władzy na bezsensowne zachowania, a społeczeństwo samo nie wie, czego chce. I czeka na zbawcę


George Weigel pisał o terrorze politycznej poprawności, kóry uniemożliwia „wyrażanie mocnych przekonań religijnych”. „Dla relatywisty nie wszystkie przekonania religijne i moralne to szowinizm, ktory należy tępić – dotyczy to tylko judeochrześcijaństwa. Słowem, europejski relatywizm często jest tylko fasadą, maską, za którą kryje się nienawiść Zachodu do siebie samego”. Amerykański badacz wspomina Marcella Perę piszącego, że Europejczycy sądzą, iż „akceptacja i obrona ich kultury były aktem hegemonicznym i nietolerancyjnym, będącym antydemokratyczną, antyliberalną, lekceważącą postawą”. Wobec innych. Choćby nie-Europejczyków.

Polityczna poprawność to dogmatyczna rytualizacja języka. Jak pisał Pierre Marient – „to sztuczny język wymyślony przez ludzi, którzy drżą na myśl o tym, co by się stało, gdyby pewnego dnia przestali kłamać”. Wtedy, wedle Weigla, musieliby mówić „całkiem banalne prawdy”. W ten sposób powstaje całkowicie zmyślona koncepcja, że naprzeciwko siebie stoją „dwie prawdy” – moja i twoja, co oznacza, że wspólnej prawdy już nie ma. W ten sposób obok prawdy, że dwa plus dwa równa się cztery, jako równoprawna pojawia się „prawda”, że wynik tej operacji to może niedokładnie cztery. Sens arytmetyki zostaje trwale podważony, co oznacza, że cały byt współczesnej cywilizacji zostałby zanegowany. Wszystkie wynalazki – komputery czy smatrfony – przestałyby funkcjonować na dotychczasowych zasadach. Cofnęlibyśmy się o kilkaset lat, do czasów sprzed Newtona i Kopernika. Postęp przestałby znaczyć to, co znaczy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu