Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Czas wniosków

Jan Piński

Pomysł rozdawania pieniędzy przez urzędników, którzy rozpatrują biznesplany zawodowych przedsiębiorców, oceniają i finansują ich zdaniem najlepszy, jest tak niedorzeczny, że aż zabawny. Jednak w Unii Europejskiej tak to działa. Skoro więc dają, to patriotycznym obowiązkiem jest ściągać te pieniądze do Polski.

Jan M. Fijor, znany dziennikarz i obieżyświat, autor bestsellera „Jak zostałem milionerem”, uważał, że socjalizm należy niszczyć od środka. Dlatego w PRL wykorzystywał każdy absurd, który mógł okazać się dochodowy. Kiedyś razem z kolegami odkryli, że pewna państwowa firma płaci za czyszczenie szyb na swoim terenie więcej, niż kosztuje nowa szyba wstawiana przez szklarza. Praca polegała więc na tym, aby wybić wszystkie szyby, a następnie zamówić wstawienie nowych. Różnica między tym, co brał szklarz, a tym, ile płaciła państwowa firma, była ich zarobkiem. Interes szedł tak dobrze, że wkrótce przedsiębiorczy studenci mieli już podwykonawców do tłuczenia szyb. Biznes padł, bo zawistni towarzysze ze studenckiej spółdzielni pracy nie mogli ścierpieć ich wypłat.

Niestety, według tych samych absurdalnych prawideł działa UE. Ale fundusze unijne to żadna łaska. Chodzi nie tylko o to, że Polska płaci wysoką składkę do UE, ale także o to, że przystępując do wspólnoty i otwierając swój niedorozwinięty rynek na produkty krajów starej Unii, osłabiliśmy wzrost gospodarczy. W interesie UE jest wyrównywanie tych strat, bo inaczej ludzie buntowaliby się tak jak kiedyś kolonie.

Biurokracja unijna stworzyła absurdalną gałąź biznesu, czyli firmy zajmujące się profesjonalnym pozyskiwaniem funduszy. Osobiście doradzam takie, które pracują za procent od uzyskanych kwot (są takie). Bo proszę mi wierzyć: nawet przy absurdach eurosocjalizmu najlepiej wychodzi się, zachowując kapitalistyczny zdrowy rozsądek! 

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość