Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

źródło: Forum
Jerzy Dudek

Zmian w podatkach nie będzie

ap

Minister finansów nie zamierza podnieść kwoty wolnej od podatku, zapowiada za to odmrożenie płac w budżetówce. Mateusza Szczurka bardzo cieszy zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu. – Nie będziemy musieli wszędzie szukać oszczędności – mówi szef MF.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Szczurek podkreślił, że teraz więcej uwagi będzie można poświęcić przeglądowi wydatków w poszczególnych sektorach i przebudować proces tworzenia budżetu. – Chodzi o to, by istniejące dwie klasyfikacje, tj. układ zadaniowy i budżet tradycyjny, zastąpić jedną, nową klasyfikacją zadaniową – tłumaczy. I zaznacza, że wszelkie nowe propozycje będą rozważane dopiero przy planowaniu budżetu na następny rok.

Minister myśli także o odmrożeniu płac w budżetówce. Choć – wskazał – „trzeba dodać, że płace w ostatnich latach rosły np. w przypadku nauczycieli, czy służb mundurowych”. O polskich podatkach z kolei mówi, że są wyjątkowo niskie. A ludzie i tak ich nie płacą. – Statystyki za 2013 r. pokazują, że 18 proc. podatników nie zapłaciło podatku PIT. Jeśli dodamy do nich tych, którzy płatnikami PIT nie są, np. rolników, to okazuje się, że jedna trzecia dorosłych Polaków nie płaci ani grosza podatku dochodowego – uważa Szczurek. Mimo to, upiera się, że polski system podatkowy jest dobry i przyjazny. – Wysoki VAT mamy jedynie teoretycznie, bo obok stawki podstawowej 23 proc., mamy też 8 i 5 proc. oraz zwolnienia z podatku, więc efektywna stawka VAT to 10–12 proc., czyli bardzo niska – przekonuje minister. Nie jest też zwolennikiem podwyższania kwoty wolnej od podatku. Oburza się na porównania jej wysokości do Zimbabwe czy Kambodży, gdzie ta kwota jest wyższa. – Czy naprawdę chcemy konkurować z Zimbabwe i Kambodżą, jeśli chodzi o jakość państwa? Nie może być systemu podatkowego z krajów Trzeciego Świata i przy tym niemieckiej jakości dróg czy francuskiej jakości służby zdrowia – mówi Mateusz Szczurek. – Często w różnych dyskusjach o systemie podatkowym padają pomysły obciążenia go funkcjami socjalnymi. Można dyskutować o wyrównywaniu dochodów przez progresywność systemu podatkowego, której, nawiasem mówiąc, w Polsce nie ma. Ale jeśli chcemy poprzez system podatkowy realizować różne cele: socjalne, rozwojowe, ideologiczne, to efektem musi być komplikacja systemu podatkowego, oszustwa związane z niezasadnym wykorzystaniem ulg itd. Warto o tym pamiętać. System podatkowy powinien być prosty – podkreśla szef resortu finansów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE