Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: Corbis

Przepis na długowieczną firmę

Malwina Użarowska

Zarządzanie poprzez wartości było przez wiele lat uważane za nieco filozoficzno-misjonarski pomysł na prowadzenie biznesu. Niewiele osób traktowało go poważnie, dopóki nie okazało się, że na wartościach wyrosły silne i trwałe firmyWprawdzie zysk jest rzeczywiście ważnym rezultatem działalności firmy, trzeba jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy i uświadomić sobie rzeczywiste powody istnienia przedsiębiorstwa” – powiedział kiedyś David Packard, współzałożyciel Hewlett-Packard. Trudno nam wyobrazić sobie, że firma może istnieć dla czegoś więcej niż zysk finansowy. Jeśli jednak przyjrzymy się nieco dokładniej postępowaniu właścicieli niektórych przedsiębiorstw, okaże się, że powodów, które skłoniły ich do do założenia i rozwijania firmy, jest znacznie więcej. Są wśród nich m.in. potrzeba wykreowania dzieła, trwałość marki, czyli „zostawienie czegoś po sobie”, niezależność, potrzeba kontroli.

Model zarządzania poprzez wartości (ang. Managing by Values – MBV) był przez wiele lat traktowany jako zbyt „miękki”. Wydawało się, że za dużo jest w nim filozofii i emocji, by był skuteczny. Jednak niektóre firmy (na przykład American Express, HP, Sony, Johnson & Johnson) znalazły „złoty środek nieśmiertelności”. Ich sukces nie polegał jedynie na wprowadzeniu kluczowych wartości do materiałów promocyjnych, ponieważ byłoby to jedynie mydleniem oczu klientom i nie przynosiło tak trwałych rezultatów. Te duże koncerny, mimo że przechodziły wiele przekształceń i fuzji, nie zagubiły po drodze swoich „miękkich” priorytetów. Co zatem zdecydowało o ich nieśmiertelności?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu