Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

źródło: Forum

Kat z Amsterdamu

Aleksander Piński

Najcenniejszą firmą w historii świata była działająca w XVII i XVIII wieku Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. Jej potęga wyrosła jednak na przemocy i okrucieństwieW szczytowym momencie, po uwzględnieniu inflacji, na giełdzie w Amsterdamie firma wyceniana była dziesięciokrotnie wyżej, niż obecnie szacowany jest amerykański koncern Apple. Nic dziwnego, skoro przez prawie 200 lat działalności wypłacała inwestorom średnio 18 proc. dywidendy rocznie. Człowiekiem, który najbardziej przyczynił się do jej sukcesu, był Jan Pieterszoon Coen. Jego bezwzględność i okrucieństwo szokowały Europejczyków jeszcze kilkadziesiąt lat po jego śmierci.

Choć Holenderska Kompania Wschodnioindyjska jest znacznie mniej znana od Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, to była od niej o wiele skuteczniejsza. W latach 1602–1796 wysłała do Europy 2,5 mln ton towarów na 4785 statkach. Jej brytyjska odpowiedniczka wyekspediowała 2690 statków, na których była zaledwie jedna piąta towarów, jakie przewieźli Holendrzy. Człowiek odpowiedzialny za ten sukces urodził się 8 stycznia 1587 r. w wiosce Twisk niedaleko miasta Hoorn w Holandii, położonego nad jeziorem Markermeer, 40 km na północ od Amsterdamu. Kiedy miał 13 lat, rodzice wysłali go do Rzymu, gdzie miał terminować u holenderskiego kupca Joosta de Visschera (prawdopodobnie spokrewnionego z rodziną Coena). Tam chłopiec nauczył się księgowości i podstaw włoskiego, hiszpańskiego, portugalskiego, francuskiego i łaciny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy