Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

źródło: Forum
BARTLOMIEJ KUDOWICZ

Bezrobocie coraz mniejsze

ap


Dane dotyczące rynku pracy są najlepsze od 2008 roku. Ekonomiści prognozują jednak, że wrzesień to ostatni miesiąc spadków.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu bezrobocie wyniosło 9,7 proc. To kolejny spadek, gdyż w sierpniu było 9,9 proc. Wcześniej GUS szacował, że sierpień zakończyliśmy w Polsce z 10 proc. bezrobociem. Ta drobna różnica może wynikać z innego oszacowania liczby osób aktywnych zawodowo. Ostatni raz tak niskie bezrobocie w Polsce odnotowaliśmy w maju 2008 roku. Później rosło ono systematycznie, aż do 13,9 proc. na początku ubiegłego roku. Jak przekonują ekonomiści, wrześniowy spadek procentowej stopy bezrobocia wynikał z efektu wyższego zatrudnienia w branżach sezonowych, czyli budownictwie i turystyce. Biorąc pod uwagę korektę danych GUS można wskazać na mniejsze spadki liczby osób aktywnych zawodowo w skali całego roku 2015. Suma danych pokazuje, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się. W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 1 mln 539,4 tys. osób. To o 24 tys. mniej niż w sierpniu. Ekonomiści przestrzegają jednak, że w kolejnych miesiącach liczba bezrobotnych i stopa bezrobocia może rosnąć. Wynika to także z sezonowych zmian na rynku pracy. Jesienią i zimą ubywa bowiem miejsc pracy w rolnictwie, budownictwie i turystyce.
“W październiku spodziewamy się stabilizacji, ale od listopada oczekujemy już sezonowego wzrostu stopy bezrobocia z uwagi na wzrost liczby bezrobotnych tracących zatrudnienie w branżach, w których poziom zatrudnienia jest silnie zależny od warunków pogodowych. Oczekujemy, że na koniec roku stopa bezrobocia ukształtuje się w przedziale 10 proc. – 10,3 proc.” – czytamy z kolei w prognozach analityków Banku Ochrony Środowiska.
Stopa bezrobocia rejestrowanego nie odzwierciedla faktycznej liczby osób bez pracy. Niektórzy bowiem rejestrują się jako bezrobotni dla świadczeń społecznych, ale jednocześnie zatrudnieni są na czarno. Inni mając status bezrobotnego wcale nie są zainteresowani, by pracę podjąć, bo np. opiekują się dziećmi bądź starszymi członkami rodzin. Inny wskaźnik stopy bezrobocia określany jest na podstawie badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Według niego stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła 7,2 proc. Roczna dynamika liczby bezrobotnych jest na stabilnym poziomie, nadal utrzymuje się spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Jednocześnie w ujęciu rocznym spada liczba osób wyrejestrowanych „z bezrobocia”, w szczególności tych, którzy zostali wykreśleni z powodu podjęcia zatrudnienia niesubsydiowanego (uzyskanego bez wsparcia pieniędzmi z budżetu). Wciąż zbyt niski jest popyt na pracę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy