Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

źródło: REUTERS/FORUM
KACPER PEMPEL

Powrót drogiego dolara

Paweł Łepkowski

Dawno już amerykańska waluta nie była tak droga w stosunku do złotego i euro. W pierwszym tygodniu grudnia jej wartość przekroczyła magiczne 4 zł. To zła wiadomość dla naszych portfeli. A jeszcze gorzej może być w 2016 r.

Dobre wieści dla gospodarki amerykańskiej mogą się okazać nieprzyjemnymi w skutkach dla polskiej waluty i gospodarki. Wielu ekspertów uważa, że pod koniec 2015 r. dolar osiągnie wartość 4,02 zł. Są to jednak bardzo ostrożne szacunki. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że cena dolata wyniesie na początku 2016 r. około 4,4 zł. Eksperci obawiają się bowiem powtórzenia sytuacji z lat 90. ubiegłego wieku, kiedy amerykański System Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe w czasie, kiedy Niemiecki Bank Centralny je obniżał. Skutki tych decyzji najbardziej odczuły rynki pracy. Bezrobocie w USA zmalało do ok. 5 proc., a w Niemczech wzrosło do blisko 12 proc. Te fluktuacje odbiły się także na naszej walucie, która w pewnym momencie przekroczyła magiczny pułap 4,50 zł. Niestety, obecna sytuacja na rynkach finansowych coraz bardziej zaczyna przypominać tę z przełomu wieków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy