Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

• GRY •

POLECA RAFAŁ OTOKA-FRĄCKIEWICZ

Resident Evil: Origins Collection


Serii „Resident Evil” nie trzeba nikomu przedstawiać. Równo 20 lat temu debiutowała na rynku, stając się jednym z największych przebojów w historii elektronicznej rozrywki. Do dziś kupiono ponad 50 mln egzemplarzy wszystkich jej odsłon, na jej bazie powstała seria filmów, komiksy i książki. „Origins Collection” to ukłon w stronę starych fanów i wszystkich tych, którym niedane było zagrać w klasyczne już „Resident Evil” z 1996 r. i edycję „Zero”, która ukazała się w 2002 r. Obie gry zostały stworzone praktycznie od podstaw. Zachowano jedynie ich fabułę i zasady rozgrywki. Na potrzeby grafiki stworzono zupełnie nowe tekstury w najwyższej rozdzielczości, które jednak zachowały klasyczny wygląd. Podobnie ma się sprawa z dźwiękiem, który płynie do naszych uszu za sprawą technologii 5.1. Efekt zbiegów reinkarnacyjnych jest wręcz idealny. Przerażenie, jakie może wywołać nocna sesja z nową odsłoną „Resident Evil”, można porównać jedynie z tym, które nie tak dawno wywoływał „Obcy: Izolacja”.

Platforma: PC, PS3/4, Xbox 360/One

Ocena: 85%Plants vs. Zombies Garden Warfare 2 Beta

Electronic Arts miesiąc przed premierą udostępniło graczom betę nowej wersji „Plants vs. Zombies”. Dzięki temu można było przyjrzeć się zasadom rozgrywki jednej z najdziwniejszych gier ostatnich lat. Jak wskazuje tytuł, mamy do czynienia ze światem, w którym walczą ze sobą rośliny ogrodowe i wychodzący z grobów nieumarli. Dla poczucia większego absurdu scenografia została ubrana w pastelowe barwy, a postacie to karykaturalne wyobrażenia znanych wszystkim doskonale warzyw i owoców. Aha, co ważne – ta gra to strzelanina. I to nie byle jaka, bo osadzona na tym samym silniku, z którego korzysta całkiem poważny „Battlefield”. W skrócie wygląda to tak, jakby w profesjonalnym symulatorze lotu ktoś zaczął wyświetlać na monitorach komiksowe chmurki, a latające wokół samoloty zastąpił smokami z majaków wielbicieli LSD. Czy jest to gra dla dzieci? Nie! Jest to gra dla dużych dzieci, których psychiki nie zwichnie już kolejna dawka przemocy i halucynacji. Beta ograniczona jest do jednej lokacji oraz określonego zasobu postaci, przez co szybko staje się nużąca, ale coś mi mówi, że warto poczekać na pełną wersję.

Platforma: PC, PS4, Xbox One

Ocena: 90%


Life is Strange Limited Edition

Świetna grafika, wciągająca fabuła i nadprzyrodzone umiejętności głównej bohaterki. Tak w skrócie można streścić wszystkie atuty „Life is Strange”. Gra debiutowała na początku 2015 r. w postaci odcinków udostępnianych w internecie w miesięcznych odstępach. Rozwiązanie to znane jest z takich gier, jak „The Walking Dead”czy „The Wolf Among Us”, też zresztą godnych polecenia. W styczniu tego roku „Life is Strange” trafia na półki w pełnej wersji pudełkowej i warto się zainteresować tą pozycją. Akcja tej gry przygodowej rozgrywa się w miasteczku Arcadia Bay w stanie Oregon, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach znika studentka zaprzyjaźniona z główną bohaterką. Przez przypadek ta odkrywa w sobie umiejętność cofania się w czasie i próbuje rozwikłać zagadkę zaginięcia przyjaciółki. Element zabawy czasem odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Z jednej strony pozwala zapuścić się w przeszłość, z drugiej umożliwia sprawdzenie alternatywnych wyborów, przed którymi stajemy w trakcie gry. W efekcie możemy tę grę przejść na kilka różnych sposobów bez konieczności rozpoczynania jej od nowa.

Platforma: PC, SP3/4, Xbox 360/One

Ocena: 90%


Lego Marvel’s Avengers

Avengers” i „Avengers: Czas Ultrona”, „Thor: Mroczny świat”, „Iron Man 3”, „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” i „Zimowy żołnierz”. Filmy powstałe na bazie uniwersów Marvela znalazły się w pakiecie najnowszej odsłony serii. Graficznie nie oczekujmy rewolucji. Po odświeżeniu grafiki i silnika, co nastąpiło kilka lat temu, seria Lego pod tym względem nie zaskakuje. Czy to zarzut? Nie sądzę. Jakość tekstur i animacji jeszcze kilka lat będzie dostarczała doskonałej zabawy. Jak zwykle do dyspozycji mamy tryb fabularny, który jest naprawdę długi i wymagający dla palców. Po jego zakończeniu czeka nas powtórne przejście wszystkich lokacji i zebranie ukrytych wcześniej przedmiotów i odblokowywanie postaci niezbędnych do stuprocentowego zakończenia gry. Jak zdążyli nas przyzwyczaić twórcy serii, z edycji na edycję zagadki logiczne są coraz bardziej skomplikowane. Jednak wciąż są do pokonania dla przeciętnie inteligentnego dziecka. Tym bardziej że w Lego nie grają przecież jedynie dzieci. Rodzice, którzy kupują Lego, by grać po kryjomu przed dziećmi, mogą więc liczyć na wsparcie intelektualne. I powinni z niego skorzystać, bo ta gra daje pełną radość dopiero w trybie wieloosobowym.

Paltforma: PC, PS3/4, Xbox 360/One

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE