Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

źródło: 123RF

Zastrzyk dla innowacyjnych firm

Artur Osiecki

Od 1 czerwca w programie Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w czterech konkursach. Łącznie do wzięcia jest aż 2,2 mld zł

 

Dotacje z programu Inteligentny Rozwój przeznaczone są zarówno dla firm dużych, jak i tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – w zależności od instrumentu wsparcia. Pieniądze będą dzielić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Oferta tej pierwszej instytucji obejmuje trzy konkursy, w których nabór wniosków rozpocznie się 1 czerwca. PARP w tym samym terminie startuje z jednym konkursem, ale chodzi o najważniejszy i najbardziej oblegany instrument wsparcia dla firm, jakim na lata 2014–2020 dysponuje agencja w ramach programu Inteligentny Rozwój.

NCBR największą pulę pieniędzy, bo 1 mld zł, zaoferuje firmom w swym głównym instrumencie pomocy, jakim jest działanie 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw”, poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”. Ten mechanizm wsparcia jest potocznie zwany szybką ścieżką ze względu na czas wydania decyzji o dofinansowaniu. Dla małych i średnich przedsiębiorstw skrócono go do ok. 60 dni, a dla dużych firm do ok. 90 dni. Nadchodzący nabór w szybkiej ścieżce przeznaczony jest wyłącznie dla dużych firm zainteresowanych realizacją projektów, których minimalna wartość wynosi 12 mln zł. Dofinansowanie uzyskają przedsięwzięcia związane z badaniami przemysłowymi i eksperymentalnymi pracami rozwojowymi. Jednym z warunków uzyskania dotacji jest zobowiązanie się przedsiębiorcy do wdrożenia wyników projektu. To nowatorska formuła wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych podejmowanych przez przedsiębiorców w obszarze zaawansowanych technologii. W bieżącym roku zostaną przeprowadzone trzy konkursy, w tym właśnie ten z największym budżetem, skierowany do dużych firm. Nabór wniosków w tym konkursie potrwa od 1 czerwca do 30 grudnia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu