Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

źródło: Forum
KACPER KOWALSKI

Mierzeja niezgody

Robert Cheda

Pomysł przekopania Mierzei Wiślanej ma tyluż zwolenników, co przeciwników. Pierwsi, na czele z władzami Elbląga, widzą nowe perspektywy rozwoju ekonomicznego regionu. Drudzy wieszczą katastrofę ekologiczną i gospodarczą. Na dodatek Rosja planuje „odwetowe” inwestycje w Kaliningradzie. Jakie są racje i argumenty stron?

 

O tym, że Elbląg i cały region duszą się z powodu morskiej izolacji, wiadomo od 60 lat. Po wojennym podziale Prus Wschodnich pomiędzy ZSRR i PRL, Warszawa nie miała w tej kwestii wiele do powiedzenia. Ówczesna umowa graniczna pozostawiała po stronie radzieckiej tor wodny Cieśniny Pilawskiej, a więc wejście do elbląskiego portu. Z drugiej strony, militarny charakter obwodu kaliningradzkiego zadecydował o praktycznym zamknięciu Zalewu Wiślanego dla morskich jednostek krajów trzecich. Wymuszona izolacja decydowała latami o niedorozwoju Elbląga oraz okolic, a rozpad ZSRR nie przyniósł oczekiwanych zmian. Co więcej, polityczne sprzeczności, jakie narastały po obu stronach, wybuchły w 2006 r. W odwecie za restrykcyjne embargo nałożone przez Moskwę na nasze mięso, Warszawa zablokowała podpisanie nowego porozumienia pomiędzy Unią Europejską a Rosją. Ta ostatnia odpowiedziała obstrukcją poradzieckiej umowy żeglugowej na Zalewie Wiślanym, co oznaczało zamknięcie toru wodnego nawet dla polskich statków. Wydawało się, że sytuacja ulegnie normalizacji po sopockich rozmowach Donalda Tuska i Władimira Putina w 2009 r. Obie strony podpisały nową umowę, która dopuszczała możliwość wykorzystania Cieśniny Pilawskiej przez jednostki pływające Unii Europejskiej. Zanosiło się więc na spory postęp, gdyby nie fakt, że obecnie umowa jest znowu martwa. Przyczyną jest restrykcyjna implementacja zapisu o każdorazowej zgodzie rosyjskich władz morskich i celnych dla każdego statku polskiego lub państw trzecich, który chciałby zawinąć do elbląskiego portu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?