Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

źródło: 123RF

Czarne scenariusze dla Polski

PAWEŁ ROŻYŃSKI

Co będzie, gdy wybory w USA wygra kochający Rosję Donald Trump, znów rozgorzeje konflikt na Ukrainie, Chiny znajdą się w recesji, a rynki finansowe załamią się jak w 2008 r.? A jeśli rozpadnie się strefa euro albo cała Unia Europejska? Czy jesteśmy na to gotowi?

 

Kryzys to prawdopodobny scenariusz – mówi Andrzej Rzońca, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Jego zdaniem przy następnym osłabieniu koniunktury Polska nie będzie zieloną wyspą, nie uniknie recesji. I nie jest to scenariusz ostrzegawczy, ale podstawowy. Tym razem osłabienie złotego, zwłaszcza gdyby było skokowe, mogłoby wzmacniać wstrząsy, zamiast je amortyzować.

Blisko ćwierć wieku ciągłego wzrostu gospodarczego uśpiło naszą czujność. Przeszliśmy suchą stopą największe kryzysy: azjatycki z 1997 r., rosyjski z 1998 r., ten związany z pęknięciem bańki internetowej w 2001 r. czy ostatni kryzys z lat 2008–2009, kiedy to ówczesny premier Donald Tusk na tle czerwonej mapy pogrążonej w recesji Europy wskazywał zieloną wyspę. To była Polska.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez