Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Zastanawiasz się, dlaczego wykupienie polisy OC jest obowiązkowe? Oto przykłady sytuacji, kiedy brak polisy może okazać się kosztowny

Materiał Partnera

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Obowiązek wykupienia OC mają wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych - samochodów osobowych, ciężarowych, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów.

Sprawdzamy, kiedy brak polisy OC będzie najbardziej dotkliwy dla portfela.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych reguluje Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą uzyskać rekompensatę za poniesione szkody, a kierowcy są chronieni przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń drogowych.

Polisa OC także dla pojazdów nieużytkowanych

Warto wiedzieć, że polisa OC powinna być wykupiona również przez właścicieli pojazdów, które są zarejestrowane, ale nie są obecnie w użyciu. Właściciel motoroweru używanego jedynie latem ma obowiązek opłacać składki przez cały rok. Podobnie jak posiadacz samochodu osobowego, który uległ awarii i stoi w garażu. Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, właściciel jest zwolniony z obowiązku ubezpieczenia samochodu jedynie z chwilą jego wyrejestrowania oraz z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego, czyli kradzieży.

Brak polisy - konsekwencje dla kierowcy

Brak polisy OC może mieć wyjątkowo nieprzyjemne konsekwencje. Najbardziej odczuwalne będą one dla kierowców, którzy nie posiadając ubezpieczenia spowodowali wypadek drogowy. Choć osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie, wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, już niebawem instytucja ta zwróci się do sprawcy z prośbą o zwrot całości wypłaconej kwoty. Oznacza to, że kierowca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć koszty naprawy uszkodzonego auta, ewentualnego zadośćuczynienia czy innych świadczeń, które otrzyma poszkodowany.

Kolizja kolizji nierówna

Koszty rekompensaty będą niższe, jeśli samochód osoby poszkodowanej został jedynie zadrapany, a ona wyszła z kolizji bez szwanku. Warto wyobrazić sobie jednak, ile będzie kosztowała naprawa luksusowego auta, które w znaczącym stopniu ucierpiało w wyniku stłuczki. Konsekwencją wypadku może być też śmierć lub poważny uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej - takie okoliczności mogą zupełnie zrujnować finansowo kierowcę. Konieczność zapłaty ogromnego odszkodowania dla wielu właścicieli aut oznacza bankructwo, egzekucje komornicze i długi do końca życia.

Jak pokazują dane udostępnione przez UFG, wartość odszkodowań przekraczających 50.000 zł dynamicznie rośnie. Zdarzają się również i takie, których suma wynosi aż 700 000 zł.

Dodatkowe konsekwencje braku polisy OC

Jeśli podczas przerwy w ubezpieczeniu OC nie doszło do stłuczki czy wypadku, kierowca i tak nie pozostanie bezkarny. Wszelkie braki w płatnościach monitoruje tzw. wirtualny policjant. Kierowca, który nie posiada ubezpieczenia OC, będzie obciążony karą.

Oto kary za brak polisy obowiązujące od 1 stycznia do 31 stycznia 2017 roku:

TABELA-OC_08.05.17.jpg

 

Czy można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC? Nie.

Jedynym ratunkiem umożliwiającym zniesienie opłaty może być trudna sytuacja finansowa ukaranego. Zgodnie z art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

 

Polisa OC nie zawsze przedłuża się automatycznie

Brak ciągłości w polisie OC często wynika z braku podstawowej wiedzy kierowców. Niektórzy właściciele samochodów myślą, że ubezpieczenie zawsze przedłuża się automatycznie.

Warto wiedzieć, że polisa OC nie odnowi się automatycznie, jeśli:

  • * otrzymałeś ją od poprzedniego właściciela zakupionego pojazdu;
  • * nie zapłaciłeś pełnej składki za aktualnie obowiązującą polisę.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe