Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Dom z wysokim IQ

Materiał Partnera

Można mieszkać bardziej komfortowo, płacić mniejsze rachunki i przysłużyć się planecie. Pomagają w tym inteligentne urządzenia i systemy do domu.

Uważasz, że skanowanie twarzy przy odblokowywaniu iPhone’a to wygoda na miarę odkrycia internetu? W ten sam sposób nowoczesna technologia może ułatwiać życie w domu. I sprawić, że będziesz mieszkać tak komfortowo, jak ci się nie śniło. Dzisiaj nie wymaga to już posiadania sześciocyfrowych sum na koncie. Inteligentne systemy do domów nie kosztują fortuny, a wyręczają w codziennych, monotonnych czynnościach. Zwiększają też bezpieczeństwo i pozwalają obniżyć rachunki za wodę i energię nawet o 30-50 procent. I dzięki temu być bardziej eko. Eksperci szacują, że całkowicie zautomatyzowanie domu może zwrócić się już po czterech, pięciu latach.

Sztuczna inteligencja w mieszkaniu

Inteligentny system jest niezwykle wygodny. Nie trzeba już pamiętać, np. o gaszeniu świateł przed wyjściem z pokoju, bo system robi to za nas. Nastawia alarm, podnosi i opuszcza rolety, wyłącza ogrzewanie, gdy nikogo nie ma w domu. Sterując z biura czy sklepu smartfonem można włączyć pranie, piekarnik, zaprogramować odkurzanie. W nocy nie musisz spacerować do toalety po omacku, bo system zapala przyciemnianie światło, które oświetla drogę, ale nie razi. Po ustalonej godzinie odcina też dzieciom dostęp do gier. Te bardziej zaawansowane potrafią nawet zaparzyć kawę, żeby czekała na ciebie gorąca po powrocie do domu albo napełnić wannę wodą i nastawić ulubioną muzykę.

Takie luksusowe opcje kosztują jednak oczywiście odpowiednio więcej. Oprócz wygody, inteligentny dom ma jeszcze jedną dużą zaletę. Jest bardziej bezpieczny. Gdy nie ma nikogo w domu, system może co jakiś czas zapalać i wyłączać światło, żeby odstraszyć potencjalnych złodziei. Przy zalaniu, odcina dopływ wody i informuje cię o zdarzeniu na telefon. Przy ogniu, wdraża procedurę antypożarową. Alarm też działa z nim sprawniej. Antywłamaniowy uruchamia się dopiero przy próbie otwarcia okna z zewnątrz. To zaleta przy posiadaniu kota, gdy nie trzeba zawracać ekipy ochroniarskiej spod domu nerwowym okrzykiem „fałszywy alarm” po tym, jak wskoczy na parapet. Brzmi idealnie, czy tak jest faktycznie?

Inteligentne domy oczywiście nie są bez wad. Jak każdy system internetowy, ten także może ulec awarii. Jest też potencjalnie łupem dla hakerów. Zdarza się to jednak rzadko. Minusem może być też cena, choć wbrew pozorom, nie jest tak wysoka, zwłaszcza przy małym metrażu. Najpopularniejsze systemy to m.in. KNX, Ampio, Loxone, Grenton. Najprostszy, zainstalowany w kawalerce, może kosztować 1000 zł. Ten bardziej zaawansowany, który nalewa wodę do kąpieli, albo całkowicie spersonalizowany, nawet kilkaset tysięcy w przypadku dużego domu. Średnio przy kilkupokojowym mieszkaniu, podstawowy system możesz mieć za 10000 zł. Taki potrafi już wyłączyć światło w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma i obniżać w nich temperaturę. Większość systemów jest też mobilnych, co oznacza, że nie trzeba planować ich instalacji na etapie fundamentów albo skuwać ścian, ale można łatwo założyć w gotowym mieszkaniu. A przy przeprowadzce zabrać ze sobą.

Sprzęt do domu jak z przyszłości

Ekologiczne, ułatwiające życie i pozwalające obniżyć rachunki są nie tylko systemy, ale też urządzenia. Dlatego, jeśli nie chcesz inwestować w domowy system albo nie czujesz się bezpiecznie we w stu procentach cyfrowym domu, wymieniając AGD czy RTV, pomyśl o tym z „wyższym IQ”. Na przykład o inteligentnym świetle. To, że najbardziej przyjazne naturze jest LED, zwolennicy ekologii przekonują od dawna. Ale można pójść o krok dalej i zainstalować cały inteligentny system oświetlenia, jak np. Philips Hue.

Potrafi budzić rano stopniowo zwiększając natężenie światła. Oświetlać punktowo dom, czy np. gasić lampy przy pomocy głosu. Aby ograniczyć rachunki za ogrzewanie pomyśl o inteligentnych termostatach, np. Fibaro. Same wyłączają ogrzewanie, gdy czujniki wykryją otwarte okno. Można sterować też nimi przez smartfona i włączyć kaloryfery np. na pół godziny przed powrotem do domu. Inteligentny ekspres, taki jak CafeRomatica od Nivony zaparzy kawę, gdy będziesz leżeć jeszcze w łóżku. Wystarczy, że wyślesz mu alert z telefonu.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe