Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Legalni bukmacherzy – jak wygląda obecnie rynek zakładów bukmacherskich w Polsce?

Materiał Partnera

Na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce coraz wyższe obroty osiągają legalni bukmacherzy, którzy przez lata kontrolowali zaledwie niewielką część polskiego rynku. Informujemy, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku zakładów w Polsce.

Działalność firm bukmacherskich w Polsce reguluje Ustawa o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r., jednak bardzo istotna nowelizacja tej ustawy nastąpiła 15 grudnia 2016 r. Wprowadzone w nowelizacji ustawy przepisy zaczęły obowiązywać w większości od dnia 1 kwietnia 2017 r., a część zapisów od 1 lipca 2017 r. Przeprowadzona nowelizacja reguluje szczegółowo wszelkie kwestie związane z rynkiem gier hazardowych w Polsce. Chcielibyśmy przytoczyć kilka ważnych informacji na temat rynku zakładów bukmacherskich, a także legalnych bukmacherów, którzy na nim działają.

 

Zezwolenie na organizowanie zakładów bukmacherskich

W Polsce na prowadzenie działalności bukmacherskiej wymagane jest posiadanie zezwolenia. Wydawane jest ono na okres 6 lat przez Ministerstwo Finansów. Wszyscy legalni bukmacherzy muszą takie zezwolenie otrzymać, aby mogli przyjmować w Polsce zakłady bukmacherskie w sposób zgodny z prawem. Dotyczy to zarówno działalności prowadzonej przez sieć Internet, jak i w punktach stacjonarnych (każda z tych form działalności wymaga jednak osobnego zezwolenia). Do otrzymania zezwolenia niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku, w którym zawarte zostaną szczegółowe informacje dotyczące spółki, jej udziałowców, sytuacji finansowej oraz planowanego przedsięwzięcia. Zezwolenie na organizowanie w Polsce zakładów wzajemnych mogą otrzymać wyłącznie podmioty występujące w postaci spółki z o.o. lub spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce, ale też posiadające swoją siedzibę na terenie UE lub EFTA. Jeśli siedziba podmiotu starającego się o przyznanie zezwolenia znajduje się na terenie UE lub EFTA, to w takiej sytuacji podmiot ten powinien występować w postaci spółki z o.o., spółki akcyjnej albo spółki działającej na zasadach właściwych dla tych spółek. W przypadku, gdy siedziba spółki znajduje się poza terytorium Polski, to spółka musi ustanowić w Polsce przedstawicielstwo lub oddział. Kapitał zakładowy spółki starającej się o przyznanie zezwolenia musi wynosić min. 2 mln zł. Wydanie zezwolenia jest płatne, a uzyskane z tego tytułu dochody stanowią dochód budżetu państwa. Ponadto, wszyscy legalni bukmacherzy muszą złożyć zabezpieczenie finansowe, w terminie określonym w zezwoleniu.

 

Walka z bukmacherami funkcjonującymi w Polsce bez zezwolenia

Od 1 lipca 2017 r. na terytorium Polski blokowane są adresy stron internetowych, na których bez zezwolenia organizowane są zakłady bukmacherskie lub inne gry hazardowe. Rozwiązanie to skutecznie utrudnia działalność nielegalnym bukmacherom, którzy za pośrednictwem Internetu w poprzednich latach dominowali na polskim rynku. Od tego samego czasu, niemożliwa jest również współpraca banków oraz operatorów płatności z nielegalnymi bukmacherami, co w znaczącym stopniu obniża konkurencyjność takich bukmacherów. Ograniczenie konkurencyjności wynika z tego, że legalni bukmacherzy mają możliwość udostępniania popularnych metod służących do wykonywania płatności, jak np. karta płatnicza lub szybki przelew bankowy, natomiast bukmacherzy nie posiadający zezwolenia nie mogą takich metod płatności udostępnić, co znacznie obniża ich atrakcyjność w opinii klientów. Zarówno blokada adresów stron internetowych jak i zakaz współpracy banków i operatorów płatności z nielegalnymi bukmacherami odbywa się na podstawie aktualizowanego na bieżąco „Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Aktualizowany na bieżąco rejestr zawiera adresy stron, na których oferowane są gry hazardowe niezgodnie z ustawą. To właśnie na podstawie tego rejestru, firmy dostarczające Internet muszą blokować strony nielegalnych bukmacherów. Na początku lipca 2018 r., a więc po roku obowiązywania tego przepisu, w rejestrze znajduje się już ponad 2.300 adresów.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez