Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

Legalni bukmacherzy – jak wygląda obecnie rynek zakładów bukmacherskich w Polsce?

Materiał Partnera

Na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce coraz wyższe obroty osiągają legalni bukmacherzy, którzy przez lata kontrolowali zaledwie niewielką część polskiego rynku. Informujemy, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku zakładów w Polsce.

 

Przewidziane wysokie kary

Prawo przewiduje bardzo wysokie kary dla firm i osób prywatnych, które nie będą się do niego stosować. Wysokość kar wyrażona została w postaci stawek dziennych. Warto więc zdawać sobie sprawę, ile wynosi jedna stawka dzienna. W 2018 r. wysokość jednej stawki dziennej może wynieść od 70 zł do 28.000 zł. Dokładną wysokość stawki dziennej ustala sąd, biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe oraz możliwości zarobkowe.

W Ustawie o grach hazardowych przewidziano następujące kary:

- dla podmiotu organizującego gry hazardowe bez zezwolenia – grzywnę do 720 stawek dziennych lub karę pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie,

- dla uczestnika nielegalnych gier hazardowych – grzywnę do 120 stawek dziennych,

- dla dostawcy usług płatniczych, który nie przestrzega zakazu współpracy z podmiotami oferującymi nielegalne gry hazardowe – do 250 tys. zł,

-  dla przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, który nie dopełnił obowiązku zablokowania adresów stron znajdujących się w rejestrze – do 250 tys. zł.

 

Efekty przeprowadzonej nowelizacji prawa

W efekcie wprowadzonych zmian, w ostatnim czasie szara strefa na polskim rynku zakładów bukmacherskich znacznie zmalała (z 90% do 60%), lecz niestety nadal jest bardzo wysoka. Szacuje się, że legalni bukmacherzy w roku 2017 niemal podwoili swoje obroty, w porównaniu z rokiem 2016 (wzrost z 1,7 mld zł do 3,3 mld zł). Co za tym idzie, wpływy budżetu państwa z tytułu podatków wyniosły w 2017 r. 396 mln zł, a rok wcześniej były to zaledwie 204 mln zł. Zarówno budżet państwa, jak i legalni bukmacherzy, zyskali więc na wprowadzonych przepisach.

 

Legalni bukmacherzy – w jaki sposób upewnić się czy bukmacher posiada zezwolenie?

Nazwy spółek, które otrzymały odpowiednie zezwolenie na działalność w Polsce, znajdują się na specjalnej liście legalnych bukmacherów, którą znaleźć można na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy więc upewnić się na tej liście, czy dany bukmacher funkcjonuje w Polsce w sposób legalny.

Czasem, wchodząc na stronę nieznanego bukmachera można bardzo szybko zauważyć, czy działa on zgodnie z polskim prawem, bowiem legalni bukmacherzy powinni posiadać adres strony internetowej (za pośrednictwem której przyjmowane są zakłady) zakończony końcówką .pl, stronę internetową oraz obsługę klienta dostępną w języku polskim, nie mogą oferować innych gier hazardowych niż zakłady wzajemne, mogą udostępniać podstawowe metody płatności, jak np. przy użyciu karty płatniczej lub szybkiego przelewu bankowego. Przede wszystkim, strony legalnych bukmacherów nie są blokowane, a więc są bez problemu dostępne z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, choć  samo stwierdzenie, że strona działa prawidłowo, to z pewnością zbyt mało, by tylko na tej podstawie uznać bukmachera za legalnego. Ponadto, legalni bukmacherzy powinni informować na swojej stronie internetowej o posiadanym zezwoleniu na działalność w Polsce, a także w widocznym miejscu powinni ostrzegać przed ryzykiem uzależnienia od hazardu. Na stronie legalnych bukmacherów powinna znaleźć się również informacja o możliwości brania udziału w grze wyłącznie osób, które ukończyły 18 lat. Jednak po jednoznaczną odpowiedź na pytanie, którzy bukmacherzy są legalni, warto udać się bezpośrednio na stronę Ministerstwa Finansów.


 

 

1 2
Następna

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez