Najnowsza interwencja Uważam Rze

Aktualności

„Życie na kredycie”, czyli jak szybko i sprawnie spłacić kredyt samochodowy

Materiał Partnera

Zaciągnięcie kredytu samochodowego to u niektórych kwestia długiego planowania, rozważania wielu opcji i zastanawiania się nad swoimi możliwościami. U innych natomiast to decyzja spontaniczna, wynikająca z potrzeby chwili – gdy na przykład dotychczasowe auto z różnych powodów odmówiło posłuszeństwa.

Niezależnie od tego, jaki nie byłby powód zaciągania kredytu na samochód – każdego kredytobiorcę czeka obowiązek spłacenia całości zadłużenia. Najlepiej bez żadnych opóźnień. Jak to zrobić? Poniżej kilka porad dotyczących sprawnego radzenia sobie z kredytem.

1.     Zabezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń

Tak – jednoczesne spłacanie kredytu, oszczędzanie i komfortowe życie jest możliwe. Wiele co prawda zależy od sytuacji finansowej kredytobiorcy, czyli od tego, jak dobrze rata kredytu dostosowana jest do jego miesięcznych przychodów. Jednak zawsze warto budować tzw. poduszkę kredytową, czyli odkładać pieniędze pozwalające spłacić resztę kredytu lub spłacać go jeszcze przez jakiś czas mimo chwilowego braku płynności finansowej.

Poduszkę kredytową najlepiej budować, odkładając co miesiąc „dwie raty” – pierwszą do banku, drugą na konto oszczędnościowe. Im więcej miesięcy uda się nam w ten sposób odkładać pieniądze, tym bezpieczniejsi będziemy na wypadek osobistego kryzysu – np. choroby lub utraty pracy.

2.     Ustaw zlecenie stałe lub polecenie zapłaty

Ze spłatą raty nie warto się spóźniać – to oczywiste. Grozi to w pierwszej kolejności spadkiem oceny punktowej w BIK, a dalej nawet monitami lub odsetkami karnymi. I ani bank, ani Biuro Informacji Kredytowej nie przyjmą tłumaczeń, że to wszystko przez zapominalstwo. Dlatego dobrze jest zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i ustawić zlecenie, dzięki któremu przelewy będą wychodziły z naszego konta automatycznie.

Uwaga! Pamiętaj, żeby tego typu zlecenie ustawić na kilka dni przed terminem spłaty raty (na wypadek, gdyby w tym konkretnym terminie wypadało święto lub weekend).

3.     Jeśli raz czy drugi masz problem ze spłatą raty, lepiej kontroluj domowy budżet

Księguj swoje wydatki! Dziś jest to szczególnie łatwe dzięki bankowości internetowej i specjalnym aplikacjom mobilnym, pozwalającym na bieżąco zapisywać, ile i na co wydajemy.

Płacisz zbyt dużo za częste jedzenie na mieście? Dzieki księgowaniu wydatków szybko to zauważysz. A może możesz ograniczyć wydatki dzięki tańszym zakupom w internecie? Panowanie nad wydawanymi pieniędzmi przyda się nie tylko w trakcie spłaty kredytu, ale i później.

Chcesz wybrać swój kredyt na samochód spośród wielu ofert dopasowanych do Twoich możliwości finansowych? Chciałbyś wziąć kredyt samochodowy online bez wychodzenia z domu? Skorzystaj ze sklepu z kredytami FinAi, w którym to banki walczą o Twoją uwagę, a nie Ty o uwagę banków.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?