Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Samotna planeta

Krzysztof Urbański

Globy dryfujące przez Galaktykę odkrył polski zespół astronomów

To najprawdopodobniej obiekty, które we wczesnych etapach ewolucji układów planetarnych zostały z nich wyrzucone przez siły grawitacyjne i wędrują sobie teraz swobodnie po Galaktyce – powiedział prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Odkrycia tzw. swobodnych planet dokonał polski zespół OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), pracująca pod kierunkiem prof. Udalskiego, we współpracy z nowozelandzko-japońsko-amerykańską grupą MOA (Microlensing Observations in Astrophysics).

– To ważne odkrycie, bo o tego typu planetach spekulowano od dawna, a to jest pierwszy dowód, że one istnieją – uważa prof. Udalski.

Astronomowie sądzą, że te ciała powstają tak jak gwiazdy – z kurczących się obłoków pyłu i gazu. Rodzą się w tzw. dyskach protoplanetarnych, z których zostają oderwane od macierzystych układów planetarnych przez siły grawitacyjne sąsiednich masywnych planet lub gwiazd. Oderwane planety krążą na stabilnych orbitach wokół środka Galaktyki.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO