Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Mroźny atom

Krzysztof Kowalski

Regionalna wojna nuklearna to katastrofa klimatyczna planety.

Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy. Ograniczony terytorialnie konflikt, ale z użyciem broni atomowej, spowoduje, że na kilka lat odwróci się proces globalnego ocieplenia: wyraźnie spadnie temperatura i zmniejszą się opady. Nie mówiąc o klasycznych skutkach, czyli głodzie i chorobach.

Naukowcy z NASA, wykorzystując potężny komputer Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, dokonali symulacji skutków klimatycznych po wojnie, w której strony użyły 100 bomb atomowych o mocy porównywalnej z ładunkami zdetonowanymi nad Hiroszimą i Nagasaki (odpowiednik 15 tys. ton trotylu). Wyniki tej modelizacji wskazują jednoznacznie, że eksplozje nuklearne wzniecą gigantyczne pożary, w ich wyniku zaś do górnej warstwy troposfery (najniższej i najcieńszej warstwy atmosfery stanowiącej jednak 80 procent jej masy) przedostanie się niewyobrażalna ilość sadzy, co najmniej 5 milionów ton.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu