Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Ja, cyborg

Aleksandra Stanisławska

Ludzkie ciała i mózgi nas ograniczają. Podłączenie ich do maszyn uwolniłoby nas od tych barier – mówi prof. Kevin Warwick z University of Reading w Wielkiej Brytanii. Naukowiec siebie samego zamienił w cyborga.

Prof. Kevin Warwick to światowej sławy cybernetyk, który na sobie samym testuje mariaż człowieka z maszynami. Zaczął od eksperymentu przeprowadzonego w 1998 roku, kiedy to chirurgicznie wszczepiono mu w rękę mikrochip wyposażony w moduł RFID (Radio-frequency Identification). Dało mu to możliwość radiowej komunikacji z urządzeniami w obrębie macierzystego uniwersytetu. Kiedy Profesor Cyborg (jak go często nazywają media) wchodził do budynku uczelni, komputery witały go formułką: „Dzień dobry, profesorze Warwick”, a kolejne światła w pomieszczeniach zapalały się.

Cztery lata później naukowiec poszedł o krok dalej. Tym razem wszczepiono mu bardziej skomplikowany implant – połączoną z elektrodami płytkę z igłami, które zostały wbite pomiędzy włókna nerwu pośrodkowego w ręce. Wykorzystując go, naukowiec mógł wydawać polecenia maszynom wyłącznie za pomocą mózgu, ale też przyjmował bodźce – m.in. od swojej żony Ireny wyposażonej w podobny chip. Wystające z ręki kable pozwalały na podłączenie się do Internetu czy komputera.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO