Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Gross? A kto to?

Jacek Przybylski

Książki Jana Grossa budzą wiele emocji w Polsce, ale praktycznie nie mają wpływu na opinię milionów Amerykanów. Zwykły mieszkaniec USA nie ma nawet pojęcia o istnieniu takiego historyka.

W  Polsce, gdzie książka Jana Tomasza Grossa wywołuje właśnie trzecią w ciągu dekady ogólnonarodową debatę historyczną, może wydawać się to dziwne. Nasi  rozmówcy  są jednak zgodni: w USA o tym historyku mówi się rzadko, a jego książki trafiają do rąk bardzo wąskich grup odbiorców.

Krótka wycieczka po księgarniach w Waszyngtonie i okolicach potwierdza tę opinię. – Niestety, nie mamy żadnej jego książki – usłyszałem w salonie sieci mega-księgarni Borders niedaleko Pentagonu.

Taką odpowiedź  Amerykanin uzyska w większości księgarń w zamieszkanej przez ponad 5 milionów ludzi waszyngtońskiej metropolii. Jeśli chciałby kupić wydaną przed czterema laty książkę „Fear. Anti-Semitism In Poland After Auschwitz” („Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie”), to znajdzie ją tylko w jednym z ponad 20 salonów tej sieci. I to wcale nie w stolicy, lecz w Fairfax w stanie Wirginia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez