Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Smoleński kolaż

Filip Memches

Dotychczasowa bierność twórców wobec tragedii w Smoleńsku obnaża prawdę o polskim współczesnym mesjanizmie

Narodowe traumy były zawsze w Polsce pożywką dla twórców. Szczególnie wyraźnie pokazały to reakcje na XIX-wieczne klęski powstańcze, a potem na rzeź II wojny światowej. Od dwóch stuleci poczucie bycia ofiarą w jakimś stopniu konstytuuje polską kulturę. I jest przedmiotem sporów o polskość. Wróciły one wraz z katastrofą smoleńską. Czy okazały się dla kultury  inspirujące?

W tradycyjny sposób na 10 kwietnia odpowiedziała poezja. Szczególny oddźwięk wywołały wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza („Do Jarosława Kaczyńskiego”) oraz Wojciecha Wencla („In hora mortis” i inne z tomu „De profundis”). Silnie obecny w tych utworach motyw Polski umęczonej, której trwaniu nadaje sens cierpienie, stał się jednym z pretekstów do debaty nad rzekomą erupcją polskiego mesjanizmu po Smoleńsku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?