Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Do USA wkrótce bez wiz?

Jacek Przybylski

Trzech polityków chce włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego

Kongresmeni Dan Lipinski i Mike Quigley oraz senator Mark Kirk zgłoszą wkrótce ponadpartyjny projekt ustawy o włączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego. – Jeśli udałoby się nam w tym roku doprowadzić do przyjęcia tej ustawy, to prawdopodobnie potrzebny byłby jeszcze rok na jej wprowadzenie w życie – mówi  demokratyczny kongresmen Dan Lipinski.

Zgodnie z projektem ustawy, która ma być zgłoszona w Izbie Reprezentantów i Senacie, USA przyjęłyby Polskę do ruchu bezwizowego i dopiero, jeżeli okazałoby się, że Polacy zbyt często łamią prawo (nielegalnie zostaje więcej niż 3 proc. wjeżdżających), ten przywilej zostałby nam odebrany.

– Większość ekspertów zakłada, że Polska spełniałaby nowe warunki – podkreśla kongresmen Dan Lipinski, który o zniesienie wiz dla Polaków stara się od 2004 roku. – Mam nadzieję, że wreszcie zmienimy tę politykę, która jest przestarzała i bazuje na sytuacji z wczesnych lat 90. Teraz możliwości dla Polaków są dużo większe i Stany Zjednoczone chciałyby mieć taki wzrost gospodarczy jak Polska – dodaje Dan Lipinski.

Pomimo silnego poparcia dla polityki amerykańskiej Polska nadal pozostaje jednym z nielicznych demokratycznych sojuszników Stanów Zjednoczonych wyłączonych z Programu Ruchu Bezwizowego – zauważa z kolei senator Mark Kirk, republikanin z Illinois w swym oświadczeniu.

Jak szansę na sukces oceniają polscy dyplomaci? – Traktujemy tę inicjatywę z ostrożnym optymizmem – mówi Paweł Kotowski, radca prawny Ambasady RP w Waszyngtonie. – Koncentruje się na faktycznym zachowaniu turystów. Natomiast obowiązujące obecnie przepisy, bazujące na odsetku odrzuconych podań wizowych, skupiają się raczej na domniemaniu zachowania tychże turystów – wyjaśnia Paweł Kotowski. Znawcy problematyki wizowej podkreślają jednak, że na drodze mogą stanąć politycy z tych stanów, w których nielegalna imigracja jest problemem, takich jak Arizona, Kalifornia czy Nowy Meksyk. Przeszkodą mogą się też okazać kwestie techniczne – nie wiadomo np., czy Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma już możliwość prowadzenia dokładnych statystyk osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA.

Szansę tej inicjatywy zwiększa grudniowa deklaracja Baracka Obamy, który podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydenta Bronisława Komorowskiego zadeklarował, że postara się do końca kadencji włączyć Polskę do ruchu bezwizowego.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy