Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Za dużo już grepsów premiera

Michał Karnowski, Jacek Karnowski

Z Józefem Oleksym, byłym szefem rządu, politykiem SLD

rozmawiają Jacek i Michał Karnowscy

Czy ktoś przestawił wajchę w stosunku do premiera Tuska?

Odnoszę takie wrażenie.

Co pękło?

Dość nagle i w zmasowany sposób zaczęto premiera krytykować ze wszystkich stron. Z zewnątrz i od wewnątrz, gdzie nasiliły się wszystkie napięcia i konflikty, które dotychczas drzemały.

Komu naraził się premier?

Pewnie różnym grupom. Mam tu na myśli np. grupy kapitałowe, które zawiedzione jego niezbyt liberalnym kursem zaostrzyły krytykę. Tak to odczytuję. Bo wszystko się zaczęło od OFE, od dyskusji o systemie emerytalnym. Wcześniej oczywiście ta krytyka się nasiliła po raporcie MAK w sprawie tragedii smoleńskiej, ale to był trochę inny tryb i powód. Natomiast ostatnie krytyki, takie wręcz premiera dezawuujące, mają swój początek w dyskusji o OFE. I tu właśnie może być podłoże jakiegoś niezadowolenia z powodu tej korekty systemowej. To jest w końcu góra pieniędzy, jest się o co bić. Ci, którzy umieją nimi obracać, potrafią walczyć.

Poważnym krytykiem premiera Tuska jest profesor Leszek Balcerowicz. Odwołuje się do zasady praw nabytych obywateli.

Tak mówi. I to jest oczywiście element sprawy. Daleki jestem od odbierania wszystkim krytykom posunięć rządu tej racji, która sprowadza się do troski o bezpieczeństwo emerytur starszego pokolenia. Na pewno ta wrażliwość musi być w państwie zachowana. Natomiast wrzawa, jaka się rozległa po rozpoczęciu konsultacji, moim zdaniem oznacza też walkę o pieniądze. Dziwię się Balcerowiczowi, że się staje takim „wojownikiem”. Szkoda też, że nie proponuje niczego nowego, tylko utrzymanie obecnego stanu. I jest jakby głuchy, w imię doktryny nietykalności rozwiązań rynkowych, na wszelkie argumenty. Jest gotów udawać, że nie widzi ani małego wskaźnika zwrotu w funduszach emerytalnych, ani ogromnych kosztów, ani wysoko opłacanej biurokracji, którą obrosły te fundusze, ani tego, że one na razie nie sprawdziły się jako metoda mnożenia środków odkładanych przez ludzi. A to był cały sens tego systemu OFE. Tak myślano – zabierzmy temu państwowemu systemowi...

… Bo on źle zarządza...

Tak. Więc oddajmy to rynkowi, rynek to pomnoży i będziemy mieli wyższą emeryturę. I co się okazało? Na razie rynek pozabierał, ale nie namnożył. Nie ma palm, nie ma plaży w Egipcie. A więc jestem po stronie usiłowań rządu, żeby to skorygować na pewien czas. I w tym kontekście reakcję Leszka Balcerowicza zaliczam do doktrynalnie histerycznych. On zachowuje się, jakby był rzecznikiem wyłącznie gospodarzy tych pieniędzy. Ma rację, że nie uniknie się ani reformy KRUS, ani wieku emerytalnego, ani emerytur mundurowych itd.

Wróćmy do tej wajchy. Skoro ktoś przestawia, to wajcha jest. Są jakieś ośrodki, które decydują o tym, co mówią dziennikarze, w jakim tonie?

To pojęcie przestawienia wajchy jest dla mnie umowne, raczej symboliczne. Nie umiem wskazać „wajchowego”. Widzę natomiast wyrazisty, radykalny zwrot w stosunku do dotychczasowego traktowania rządu.

A może to porażka w grze wokół raportu MAK obnażyła premiera Tuska, pokazała, że nie jest tak mocnym zawodnikiem, jak się wszystkim wydawało?

Pytanie, czy to dotyczy samego premiera, czy szerszego grona. Przecież nie sam premier zajmuje się katastrofą.

Firmował tę grę.

Wziął się za firmowanie tego niepotrzebnie. W momencie, gdy zadał się z Putinem, podniósł szczebel zajmowania się tą sprawą. To jest jego błąd. Mógł się zachować jak instancja ostateczna, która skomentuje, przypieczętuje i zakończy. Podjął tę decyzję, nie mając wielu danych i informacji. Jestem skłonny kłaść to na karb niedoskonałości, braku potrzebnej stanowczości. I może nawet przesadnej wiary w dobre intencje Rosjan, bo ja ich nie podważam z punktu widzenia sprawy smoleńskiej. Natomiast historycznie rzecz biorąc, należało pamiętać, że Rosja pilnuje zawsze swoich interesów jak każdy inny kraj.

Poprzednia
1 2 3 4 5 6

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez