Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Niedokończone „tu i teraz”

Jacek Karnowski

Gdy wyobrażam sobie przyszłe seminaria politologiczne dotyczące epoki Tuska (będzie to już po Wielkim Płaceniu Rachunków, jak opinia nazwie powrót do rzeczywistości), widzę następującą scenkę: grupa studentów kula się po podłodze tuż po tym, gdy dowiedziała się, że swego czasu polski premier naprawdę powiedział, iż interesuje go tylko „tu i teraz”.

Mówiąc o tym „tu i teraz”, premier zaproponował Polakom swoiste Wielkie Dionizje, całoroczną noc świętojańską, a więc czas, gdy jutro nie ma znaczenia. W dawnych czasach był to moment odreagowania ciągłego stresu o przyszłość, ale w Polsce Tuska miało być odwrotnie – tylko czasem mieliśmy się martwić o przyszłość.

Niestety, ten ciekawy eksperyment społeczny nie został dokończony. Nie podjęto akcji symbolicznego palenia książeczek oszczędnościowych, a rząd nie zaangażował się w promowanie odwróconych kredytów hipotecznych pod hasłem „wydaj, zanim umrzesz”. Co więcej, lobby na rzecz przyszłości przeforsowało budowę elektrowni atomowej, co jest z punktu widzenia „tu i teraz” czystym marnotrawstwem pieniędzy.

Od „tu i teraz” upłynęło już trochę czasu. Premier posmutniał, bo rodacy okazali się za mało dojrzali do całorocznych Wielkich Dionizjów i zaczęli się martwić o swoje emerytury. O sprawie „tu i teraz” przypomniał jednak prof. Ireneusz Krzemiński, który w „Super Expressie” – analizując spadek poparcia dla PO wśród młodych – stwierdził, że „premier odciął się w pewnym momencie od troski o przyszłość”. Trzeba przyznać, elegancko powiedziane.

Uważam, że eksperyment „tu i teraz” nie powiódł się z powodu zastosowania półśrodków. Premier tylko „odciął się od troski o przyszłość”. To było za mało – premier powinien był całkowicie potępić przyszłość.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy