Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z żałobą i pamięcią?

Dominik Zdort

Koniec żałoby po katastrofie smoleńskiej obwieściła triumfalnie „Gazeta Wyborcza”, powołując się na kardynała Kazimierza Nycza. To prawda – w polskiej tradycji czas żałoby to rok. Tyle tylko, że ci, którzy dziś tak cieszą się ze stanowiska biskupów, w rzeczywistości oczekują nie zakończenia żałoby, ale – opisanego nie tak dawno na tych łamach – całkowitego wygaszenia pamięci o katastrofie.

Wygłaszając swoje deklaracje, hierarchowie wykazali się więc co najmniej nieostrożnością, bo w ten sposób de facto stanęli po jednej ze stron w polskiej wojnie politycznej. Być może zamierzali łączyć i jednać, ale w rzeczywistości wsparli tych, którzy nakazują wynosić znicze spod Pałacu Prezydenckiego.

Platforma Obywatelska dąży dziś do swego rodzaju prywatyzacji pamięci o wydarzeniach smoleńskich. Proszę bardzo – mówią mniej lub bardziej otwarcie jej liderzy – możecie czcić swoich zmarłych, możecie wspominać ofiary katastrofy, ale w domach lub na cmentarzach. Biskupi niestety idą jeszcze dalej: nawet nie na cmentarzach – dodają – bo cmentarz nie jest naszą świątynią.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy