Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Adam Michnik, Zbigniew Bujak i Leszek Miller podczas obrad okraglego stolu

Szwoleżerowie „Solidarności”

Rafał A. Ziemkiewicz

Jeśli to, że stan wojenny był bezprawiem, jest od zawsze oczywiste nawet dla każdego studenta prawa, dlaczego trzeba było aż tylu lat, aby tę oczywistość stwierdzić?

Najwyższy czas wpisać na salonowy indeks ksiąg zakazanych popularny niegdyś esej Mariana Brandysa „Koniec świata szwoleżerów” – opowieść o tym, jak bohaterowie napoleońskiej epopei z wiekiem i zaszczytami stawali się zapiekłymi kolaborantami, klamkującymi u cara i jego namiestników.

Analogia niegdyś opisująca PRL okazuje się bowiem jeszcze bardziej nośna w III RP. Wielu tych, którzy w PRL potrafili być przyzwoici i dzielni, wybory podejmowane po roku 1989 przywiodły dziś do zachowań po prostu haniebnych. A ich medialne filipiki przeciwko ludziom podnoszącym wszak dokładnie te same ideały, które i im za młodu przyświecały, do złudzenia przypominają pełne nienawiści obelgi starego generała Krasińskiego, miotane na patriotyczną młodzież i jej niebłagonadiożne rojenia o jakiejś wolnej Polsce.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO