Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jak zagrano Nosferatu

Pięciopłytowy box z soundtrackami Popol Vuh – herosów niemieckiej awangardy lat 70.

Muzykę Popol Vuh znają wszyscy, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Niemieccy awangardziści zilustrowali bowiem muzycznie najsłynniejsze filmy Wernera Herzoga, by wspomnieć „Aquirre, gniew boży”, „Fitzcarraldo”, „Szklane serce”, „Cobra Verde” czy „Nosferatu”. Właśnie wznowiony zestaw obejmuje większość tych soundtracków, dając niezłe pojęcie, jak ważna i pionierska w latach 70. była to grupa.

Zaliczało się ich do nurtu krautrocka, ale to właściwie nic nie znaczy, skoro kwalifikowano do niego także Tangerine Dream czy Can. Ich nagrania były raczej romansem muzyki współczesnej i sakralnej, co przejawiało się z jednej strony przestrzenną aranżacją utworów, z drugiej ich rytmiką wyrastającą z inspiracji tybetańskim buddyzmem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?