Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Startuje spis powszechny

Od piątku każdy może wziąć udział w spisie przez Internet. 8 kwietnia do domów ruszą rachmistrzowie

Spis narodowy organizowany przez Główny Urząd Statystyczny potrwa trzy miesiące. Rachmistrzowie 8 kwietnia zaczną odwiedzać 20 proc. losowo wybranych mieszkań. W dużych miastach odsetek ten jest niższy, np. w stolicy wynosi 15 proc. – Tu jest dużo blokowisk, a w nich dane mieszkańców będą podobne – wyliczają statystycy. Rachmistrzów należy wpuścić do domu. Jeśli odmówimy, może nam grozić grzywna.

Pierwszy raz można też samemu wziąć udział w spisie przez Internet (to tzw. samospis). I to już od 1 kwietnia.  Najpierw na stronie spisu trzeba wpisać PESEL, a potem inne dane identyfikacyjne. System sam wybierze dla nas formularz. Przygotowane są dwa. Jeden dotyczący tzw. badania pełnego (zawiera 15 pytań) i drugi, dotyczący tzw. badania reprezentacyjnego (100 pytań).

Wypełnienie pierwszego zajmuje kilka minut. Wystarczy podać dane osobowe i adres. Następnie w ankiecie już tylko zaznaczamy wybrane odpowiedzi. Jakie są pytania? Np. o stan cywilny, obywatelstwo, kraj urodzenia, język, którym rozmawiamy w domu.

W szczegółowym badaniu reprezentacyjnym odpowiadamy na pytania dotyczące naszego mieszkania, rodziny, pracy. Jeśli nie potrafimy podać informacji, to samospis w sieci zostanie przerwany. Wówczas skontaktuje się z nami rachmistrz spisowy lub teleankieter, by uzupełnić dane.

Rozmowa z rachmistrzem powinna potrwać nie więcej niż godzinę. Rachmistrz zapyta np., jak długo dojeżdżamy do pracy, ile godzin pracujemy, jak długo jesteśmy w Polsce, jak duże mamy mieszkanie, a nawet czy jest w łazience spłuczka z bieżącą wodą. Nie będzie pytań o zarobki ani majątek. A odpowiedź na pytania o charakter związku, w jakim się pozostaje, lub o wyznanie czy niepełnosprawność nie jest obowiązkowa.    —mgc, ag

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej