Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czerwone euro

Piotr Semka

Na słoweńskim euro pojawi się komunistyczna gwiazda

21 marca 2011 r. Bank Słowenii wpuścił do obiegu monetę 2 euro z symbolem komunizmu i wizerunkiem generała czerwonej partyzantki Tita – Franca Rozmana-Stane’a. Okazją do emisji było stulecie jego urodzin.

Stane jako młody piekarz w latach 30. na wezwanie Jugosłowiańskiej Partii Komunistycznej przedostał się do czerwonej Hiszpanii, gdzie ukończył szkołę wojskową dla czerwonych oficerów Brygady Międzynarodowej. Po upadku Republiki internowany przez Francuzów przez Niemcy przedostał się w 1941 r. do Słowenii. Wiosną 1942 r. został dowódcą słoweńskiej brygady partyzanckiej podporządkowanej liderowi jugosłowiańskich komunistów Josipowi Brozowi-Tito. W 1943 r. w stopniu generała-lejtnanta został dowódcą wszystkich sił partyzantki komunistycznej na terenie Słowenii. Zginął w listopadzie 1944 r. w trakcie testowania angielskich moździerzy.

Decyzja o wybiciu mającej obieg w całej Europie monety euro na cześć komunistycznego generała to demonstracja pewności siebie ze strony rządzących obecnie w Słowenii socjaldemokratów, czyli tamtejszych postkomunistów. Lider konserwatywnej opozycji c nazwał to prowokacją. A młodzieżówka chadeckiej partii Nowa Słowenia nazwała Franca Rozmana-Stene’a „wojennym przestępcą” odpowiedzialnym za rozlew „bratniej krwi”. Konserwatyści słoweńscy oskarżają partyzantkę Tita, że równolegle do walki z Niemcami i Domobraną – słoweńskimi sojusznikami Hitlera – partyzanci Tita eliminowali wszystkich, którzy mogliby zapobiec ich przejęciu władzy po wojnie.

Z kolei weterani partyzantki Tita podziękowali władzom za uczczenie „bohatera narodu”.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO