Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Smoleńsk: konieczne warunki zgody

Paweł Lisicki

Z każdym dniem częściej słyszę wezwania do jedności. Nic dziwnego. Aż się prosi, by 10 kwietnia – dzień wielkiej narodowej tragedii, a teraz dzień pierwszej rocznicy największej katastrofy w dziejach powojennej Polski – stał się dniem pojednania.

A jednak im więcej dociera do mnie takich głosów, im bardziej mówi mi się o jedności, o potrzebie zakończenia żałoby, o wyciszeniu i przezwyciężeniu podziałów politycznych, tym bardziej ogarniają mnie wątpliwości. Bo czy możliwe jest pojednanie bez spełnienia co najmniej dwóch warunków? Pierwszy to okazanie większej troski o upamiętnienie ofiar, drugi to wyciągnięcie konsekwencji wobec odpowiedzialnych za tragedię.

Bez tego szlachetne napomnienia pozostaną, obawiam się, bez odzewu. W najlepszym wypadku staną się frazesami, w gorszym wielu może je uznać za próbę tuszowania prawdy. To, że prezydent nie doczekał się w Warszawie osobnego pomnika i że do tej pory nikt nie poniósł politycznej odpowiedzialności za katastrofę, utrudnia rzeczywiste pojednanie.

Następny, specjalny numer „Uważam Rze” poświęcony będzie katastrofie smoleńskiej

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?