Najnowsza interwencja Uważam Rze

Temat numeru

Państwa nie ma, państwo nie działa

Igor Janke

Polska nie była w stanie bezpiecznie dowieźć prezydenta kraju do Smoleńska

Ten samolot musiał kiedyś spaść. W kraju tak nieodpowiedzialnej polityki, niedziałających mechanizmów, zgniłych instytucji i powszechnej nieodpowiedzialności coś musiało się w końcu stać.

Polskie państwo nie było w stanie bezpiecznie dowieźć prezydenta kraju do Smoleńska. To jest fakt. Tu-154 spadł z powodu wielu mniejszych i większych zaniechań i błędów. Ale te błędy to nie tylko zbiór przypadków. Z czegoś się wzięły.

Ten samolot spadł, bo przez 20 lat nie zbudowaliśmy mechanizmów, procedur, nie stworzyliśmy aparatu państwa, armii kompetentnych państwowych urzędników, sprawnych służb, nie wyposażyliśmy Sił Powietrznych. Walkę polityczną doprowadziliśmy do poziomu, na którym ważniejsza od bezpieczeństwa najwyższych urzędników stała się chęć upokorzenia przeciwnika. Doprowadziliśmy do sytuacji, w której politycy, ze strachu przed gniewem ludu, bali się wydać pieniądze na porządne samoloty. Za każdym razem uznawali, że jakoś to będzie. Samoloty rządowe się psuły. Czasem nie mogły wystartować, czasem musiały awaryjnie lądować na pustyni, ale nikt nie podejmował decyzji. Bo jakoś to będzie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE