Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Pluralizm po tuskowsku

Rafał A. Ziemkiewicz

Coraz więcej PRL w III RP. A już w mediach zwłaszcza. Piosenka Młynarskiego o kamerzystach, których szkoli się raz, że „przyjdzie dużo, a pokazać trzeba mało”, a raz, że „przyjdzie mało, a pokazać trzeba dużo”, po obchodach smoleńskiej rocznicy równoważonych lewicową „kontrmanifestacją” pod Wawelem powinna stać się oficjalnym hymnem naszych telewizji. Zwłaszcza jednej.

Z głębokiego „prylu” zapamiętałem wstępniak niejakiego Kazimierza Koźniewskiego, wyjątkowo szemranej postaci, w którym dowodził, że w PRL istnieje pełny pluralizm poglądów. Bo przecież władzę ludową i stan wojenny można popierać i chwalić z różnych pozycji. Najbardziej wartościowi są oczywiście ci, którzy je popierają, ponieważ są mądrzy, to znaczy wyznają marksizm.

Ale są i tacy, którzy, choć nie tak mądrzy, doceniają, co socjalizm uczynił dla sprawy pokoju na świecie. Nawet prawicowcy, endecy jeśli tylko rozumieją, że to dzięki PRL i bratniemu Związkowi Radzieckiemu mamy niepodległość i ziemie zachodnie, cieszą się w PRL pełną swobodą wyrażania poglądów. To jest właśnie pluralizm i wolność słowa. A że nie przysługuje ona elementom kwestionującym legalność państwa godzącym w podstawy ustroju demokracji ludowej i sojusze – no, to przecież wbrew oszczerstwom „Solidarności” rzecz oczywista.

Dziś czytam niemal słowo w słowo te same mądrości: mamy pełny pluralizm, mamy w mediach nawet i prawicę jak Wołek czy Wielowieyska. Do głosu nie dopuszcza się tylko tych, którzy robią ludziom wodę z mózgu, czyli podważają zaufanie do jedynie słusznej, demokratycznie wybranej władzy.

Jakże to boli, gdy wciąż są dziennikarze, którzy piszą inaczej…

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE