Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Tusk roznieca wojnę pokoleń

Piotr Gabryel

Rząd rachunkami za wychodzenie z kryzysu obciąża dzieci i wnuków obecnych emerytów

Rozdzielając na prawo i lewo grupowe przywileje, zajmujący się tym procederem politycy (ze wszystkich partii, bo zarówno z Platformy Obywatelskiej, jak też z PiS, SLD i PSL) w istocie rozniecają jedną wojnę domową (na szczęście zimną) za drugą, bo w jakimś sensie napuszczają jednych Polaków na drugich.

I w dodatku nie potrafią wyciągnąć z tej opłakanej w skutkach, szkodliwej działalności żadnych wniosków, jak choćby ten najprostszy, najoczywistszy: żeby jej wreszcie, u licha, zaprzestać.

Przeciwnie. Po wyposażeniu w przywileje emerytalne rolników, górników, policjantów i żołnierzy oraz zmuszeniu wszystkich pozostałych podatników do płacenia za nich politycy (tym razem z koalicji PO – PSL) zabrali się właśnie za rozniecanie kolejnej wojny domowej – tym razem wojny pokoleń, czyli za nastawianie wnuków i dzieci przeciwko babciom i dziadkom emerytom.

W końcu jak inaczej, jak właśnie wywoływaniem wojny pokoleń, nazwać to, że posłowie i senatorowie – na wniosek rządu – podjęli decyzję, której konsekwencją jest obciążenie rachunkami za wychodzenie z kryzysu finansów państwa niemal wyłącznie dzieci i wnuki obecnych emerytów? Oraz jednoczesne arbitralne zwolnienie tychże emerytów z obowiązku (ale przecież jednocześnie obywatelskiego przywileju) ponoszenia wspólnych ciężarów, zwiazanych z uwalnianiem się od deficytu w finansach publicznych, w który wpędzili nas krótkowzroczni i nieodpowiedzialni politycy. Nie ma więc mowy nie tylko o zamrożeniu wzrostu wysokości obecnych emerytur i rent, ale nawet o jakimkolwiek spowolnieniu tempa ich wzrostu.

A przecież dziś stopa zastąpienia wynosi około 70 proc., co oznacza, że osoba przechodząca na emeryturę otrzymuje średnio 70 proc. swojej ostatniej płacy. Tymczasem za 30 lat, gdy w wiek emerytalny będą wchodzić dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, będzie wynosić zaledwie 20 – 30 proc., a więc ponad dwa razy mniej niż teraz.

I mimo to właśnie tych przyszłych, biednych emerytów rząd bez skrupułów obdziera ze skóry, bo demontaż systemu OFE sprowadza się właśnie do dalszego obniżania (o kolejne punkty procentowe) ich przyszłych, niezwykle niskich świadczeń emerytalnych. Jednocześnie pieniądze z ich składek rząd zabiera do ZUS i przeznacza na wypłatę owych wysokich obecnych emerytur.

Czy to ma cokolwiek wspólnego ze sprawiedliwością? Albo z równością wszystkich obywateli wobec prawa, którą podobno gwarantuje konstytucja?

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez