Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Daleko do wszystko

Dorota Gawryluk

Spadają notowania rządu, a eksperci mówią, że to z powodu drożyzny. Za chwilę jednak przekonują, że drożyzny nie ma

Bo choć ceny owszem, wzrosły, to tylko niektórych produktów, i to tych mniej ważnych. No bo kogo obchodzi drogi, a tak niezdrowy cukier? Tylko producentów bimbru. Każdy normalny człowiek bez cukru może się obejść. Prawda?

Może trochę trudniej było w święta, bo to ceregiele z babami i mazurkami, ale na szczęście mamy je za sobą. Najważniejsze jednak, że nie zdrożała kiełbasa. Bo ta ponoć dla Polaków jest najważniejsza. Im przecież zawsze chodzi o kiełbasę...

Nieważne, co piszą na transparentach i co wykrzykują na ulicach czy przed Pałacem Prezydenckim. Wiadomo, o co chodzi naprawdę! Jeśli zatem wierzyć ekspertom, to władza może spać spokojnie.Dobrze. Wszystko jasne. Skąd więc to tąpnięcie w sondażach? No tak, wiadomo, winny jest PiS. Jarosław Kaczyński wmówił Polakom, że Tusk to zdrajca, a „ciemny lud” to kupił. Ale tu też coś nie gra. Skąd nagle w Kaczyńskim taka siła perswazji? Jak mu się tak udaje otumaniać zajętych bez reszty tu i teraz Polaków? Jak to możliwe, że zamiast polityki miłości wybierają język nienawiści? Język szczucia i insynuacji? Może premier za rzadko występuje w TV? Może minister Nowak i prof. Niesiołowski za słaby dają odpór?

Już nie wystarczy nazywać Kaczyńskiego facetem napalonym na władzę, jak ostatnio zrobił to Nowak. Może to za słabe. Może naród się uodpornił na inwektywy, a straszenie Kaczyńskim przestało działać. A może (ale do tego władza nigdy się nie przyzna) problem leży w niej samej? Może zamiast szukać na zewnątrz, należy przyjrzeć się temu, co się robi i co się mówi, bo są rzeczy, których nawet najciemniejszy lud nie kupi.

I tak nie kupił zapewnień premiera, że należy ufać Rosjanom w sprawie śledztwa smoleńskiego. Od początku było wiadomo, że Rosjanie zrobią wszystko, by zrzucić winę na Polaków. To podpowiadały zdrowy rozsądek i doświadczenia z historii. Premier jednak przekonywał, że ufać należy każdemu! Rosjanom też, bo tak pięknie nam współczuli po katastrofie.

Może Polakom się nie podoba, że szarga się dobre imię zmarłych? Osób, które nie mogą się bronić. A tak było z generałem Błasikiem oskarżonym przez Rosjan, że był pijany. A nawet, jak donosiły „Izwiestia”, wyrwał pilotom stery tupolewa, by roztrzaskać go chwilę potem. Tak było z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który miał naciskać na Błasika i pilotów, by lądowali, choć nie było można. Dziś wiemy, że nie lądowali w ogóle! Ale przez niemal rok te hipotezy były traktowane poważnie, mimo że nie było na nich żadnych dowodów. A władza milczała.

Może lud przestał rozumieć swojego premiera, kiedy ten nie potrafi wytłumaczyć najprostszych rzeczy. Na przykład gdzie jest polsko-rosyjska umowa, na podstawie której prowadzone jest smoleńskie śledztwo? Czyżby premier uwierzył Rosjanom na słowo? Mają rację premier Tusk i politycy PO, kiedy domagają się od Jarosława Kaczyńskiego potępienia obrażających ich haseł. Trudno się dziwić oburzeniu spowodowanemu porównaniem do Hitlera czy Stalina, które pojawiały się na demonstracjach przed Pałacem Prezydenckim. Szkoda jednak, że oburzeni sami pozwalają na niegodziwości wobec przeciwników politycznych. W tej sytuacji trudno będzie przekonać wyborców, że PiS to całe zło.

Może więc PO traci w sondażach nie tylko z powodu cen cukru. Ale dlatego, że opada kurtyna półprawd i kłamstw? Śledztwo smoleńskie to dla wielu wyborców papierek lakmusowy wiarygodności rządu. Jeśli tak, to i przebój ostatnich dni, hasło delegalizacji PiS, nie pomoże. Obniżenie akcyzy na paliwo też nie. Można spróbować jeszcze zdelegalizować część narodu, ale z tym będzie trudno. Łatwiej jest wziąć się do pracy i przestać ściemniać, że robi się wszystko, co można, w ważnych dla Polski sprawach. Do wszystko jest  bardzo daleko.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy