Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Schizofreniczne proporcje

Wojciech Lada

Tv On The Radio bali się pójść krok dalej niż na „Dear Science”. Efektem jest płyta „tylko” dobra

Gdyby David Bowie urodził się ze trzy dekady później, pewnie grałby dziś jak Tv On The Radio. To muzyka upleciona z szemranej elektroniki, soulu, ambientu, a nawet hip-hopu, powiązanych ze sobą w iście schizofrenicznych proporcjach, ale mająca też w sobie coś z piosenkowego ducha glam rocka.

Pochodząca z Brooklynu formacja światowy sukces – także artystyczny – osiągnęła dzięki swojemu poprzedniemu krążkowi „Dear Science”, który został okrzyknięty płytą roku przez takie media jak „Rolling Stone” czy MTV. „Nine Types of Light” słucha się z mieszanymi uczuciami.

Z jednej strony to wciąż alternatywne piosenki najwyższej próby, pełne formalnych zabaw, smakowitych melodii i niepowtarzalnego klimatu, mającego w sobie coś z dawnego brzmienia 4AD. Z drugiej jednak, można odnieść wrażenie, że muzycy stracili tu coś ze swojej młodzieńczej fantazji. Jeśli poprzednie albumy przypominały wariackie, postmodernistyczne kolaże dźwiękowe, „Nine Types of Light” jest raczej miejskim pejzażem – wyważonym, uporządkowanym, spokojnym, choć mającym w sobie jakąś industrialną zadrę.

Ale czy to wada? Tv On The Radio nawet w tej nieco uboższej formie pozostaje formacją zjawiskową i zupełnie osobną na mapie światowej alternatywy. A „Nine Types of Light” płytą dobrą, nawet jeśli nie genialną.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej