Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Generał zostaje sam

Jolanta Gajda-Zadworna

Reżyserzy spektaklu „Generał” mówią o swojej wizji gen. Jaruzelskiego

Generał” to rozliczenie?  Z  przeszłością, którą Jaruzelski zmodyfikował milionom ludzi, także wam?

Marek Kalita: Nie chcemy nikogo osądzać i rozliczać. Chcemy pokazać człowieka, który jest stary, chory, ale w obliczu nadchodzącego nie może zaznać spokoju.
Aleksandra Popławska: W ostatniej scenie III aktu odtwarza z kasety jedno swoje zdanie: „Co by było, gdybym wtedy stanął na czele zrywu? Czy byłbym bohaterem, ale jednocześnie zdrajcą?”. Przeklęta jest podwójność wszystkiego, co robi.Waszym zdaniem generał powinien zostać skazany za stan wojenny i wydarzenia na Wybrzeżu w roku 1970?

A.P.: Nie podejmujemy się osądzać, ale jest już chyba za późno. Trzeba było zrobić to od razu po Okrągłym Stole.

Abstrahując od czasu świątecznego, czy to jest dobry moment na wystawienie spektaklu?

A.P.: Najlepszy. Jaruzelski zaistniał na scenie w spektaklu duetu Strzępka – Demirski. Była też opera o nim w radiu, ale to nadal mało. Nasze przedstawienie pokazuje starszego, schorowanego człowieka, uwięzionego w czerwonej komnacie. Chcemy towarzyszyć mu w tę noc podsumowań.

Chcielibyście, by obejrzał wasz spektakl?

M.K.: Nie w okolicach premiery, bo ludzie nie skupialiby się na przedstawieniu, tylko na tym, że jest na sali.

Może zagracie dla jednego widza?


A.P.: Nasz spektakl na pewno nie jest gorszy niż przedstawienie pod oknami jego domu na Mokotowie, które co roku przeżywa. U nas pierwszą i drugą część wypełnia muzyka lat 70. i 80., przypominając bunt Armii, Brygady Kryzys czy Dezertera, ale też „Port, w którym nie ma mew” Violetty Villas. Dużo rzeczy się dzieje po to, by w pełni mogła wybrzmieć cisza III aktu. Generał zostaje zupełnie sam.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy