Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kontratak wstydliwej choroby

Aleksandra Stanisławska

Bakteria rzeżączki uodporniła się na większość antybiotyków

Już wydawało się, że tę wojnę możemy uznać za wygraną. Tymczasem w USA i Wielkiej Brytanii lawinowo rośnie liczba chorych na rzeżączkę niereagującą na większość stosowanych do tej pory leków. Ta wstydliwa przypadłość – obok gronkowca złocistego, zapalenia płuc i gruźlicy – wyrasta na kolejną ponownie nieuleczalną chorobę – ostrzegają eksperci Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC).  Rzeżączka to jedna z najstarszych znanych chorób i jedna z niewielu występujących wyłącznie u ludzi. Jak szacuje WHO, co roku zaraża się nią około 50 mln osób, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej.

Przez wieki rzeżączka pozostawała nieuleczalna. Przełom nastąpił w 1944 r., kiedy w terapii wstydliwej przypadłości zastosowano penicylinę, która okazała się zabójczo skuteczna wobec wywołującej ją bakterii – dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Liczbę infekcji znacznie ograniczyło też stosowanie prezerwatyw.

Pierwszy zgrzyt nastąpił w latach 70. XX wieku, gdy ten drobnoustrój przestał reagować na leczenie popularnym antybiotykiem. W 2009 r. już niemal jedna czwarta szczepów tych bakterii w USA była uodporniona nie tylko na penicylinę, ale też na inne leki stosowane w leczeniu rzeżączki: tetracyklinę i fluorochinolony.

W 2010 r. napłynęły jeszcze bardziej niepokojące wieści: rzeżączka zaczęła się uodparniać na jedyny wciąż skuteczny typ leków – antybiotyki z grupy cefalosporyn.

– To może być zwiastunem tego, że oporność stanie się wkrótce jeszcze silniejsza – przestrzegała dr Kimberly Workowski z CDC.

Eksperci ostrzegają, że nieleczona dwoinka rzeżączki może wraz z krwią rozprzestrzenić się po całym organizmie i doprowadzić do śmierci chorego. Jej pierwszym symptomem jest charakterystyczny ból w cewce moczowej. Potem pojawiają się zmiany zapalne w układzie moczowo-płciowym skutkujące bezpłodnością, aż wreszcie bakterie atakują odległe narządy, m.in. stawy i serce.

Pierwsze nieuleczalne przypadki rzeżączki wystąpiły się w Japonii, potem również w Hongkongu, Chinach, Australii i w niektórych częściach Azji.

Wiele chorób pojawiających się w Azji migruje do USA, a stamtąd do Europy i reszty świata. W tym roku okazało się, że w USA i Wielkiej Brytanii przybywa chorych na rzeżączkę, którzy nie reagują na tradycyjne leczenie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej