Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Włosi i Chorwaci kłócą się o Marca Polo

Katarzyna Zuchowicz

Przedstawiciel Chorwacji otwierał w Chinach muzeum poświęcone weneckiemu podróżnikowi

Na otwarciu muzeum nie było Włochów, chociaż według nich Marco Polo urodził się w Wenecji i właśnie stamtąd – jako wenecki kupiec – w 1271 r. wyruszył w swoją pierwszą podróż do Azji.

Do Jiangsu udał się jednak były prezydent Chorwacji Stipe Mesić. I to on – w imieniu chorwackiego narodu, który wierzy, że Marco Polo urodził się w Chorwacji – dokonał uroczystej inauguracji placówki.– Światowej sławy podróżnik, urodzony w Chorwacji – mówił o podróżniku Mesić podczas uroczystości.

Historycy od lat się spierają, gdzie tak naprawdę urodził się Marco Polo. Wiele śladów prowadzi na chorwacką wyspę Korczula. W mieście o tej samej nazwie do dziś stoi dom, w którym rzekomo urodził się podróżnik.

„Przypisywanie chorwackiej narodowości Marcowi Polo czy komukolwiek innemu urodzonemu na tej wyspie w tamtym czasie, tylko dlatego, że wyspa ta należy dziś do Chorwacji, jest zbytnim naciąganiem faktów historycznych” – napisał włoski dziennik „Corriere della Sera”.

Dziennik dodał, że Garibaldi – bojownik na rzecz zjednoczenia Włoch – urodził się w Nicei, ale nikt przecież nie twierdzi, że był Francuzem. Również włoscy internauci pisali oburzeni, że w XIII wieku wyspa należała do Wenecji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE