Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Roszada w rządzie Ameryki

Wojciech Lorenz

Barack Obama zmieni szefów CIA i Pentagonu

Zmiana na najważniejszych stanowiskach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa była spodziewana od kilku tygodni. Amerykańskie media, powołując się na źródła w administracji, ujawniły, że prezydent Obama ma już kandydatów.

Zdaniem przedstawicieli Białego Domu nowym sekretarzem obrony ma zostać 72-letni Leon Panetta, który do tej pory kierował Centralną Agencją Wywiadowczą. Natomiast zwolnione stanowisko szefa CIA obejmie słynny generał David Petraeus, który dowodzi misją NATO w Afganistanie.

Leon Panetta, który zostanie nowym sekretarzem obrony, cieszy się ogromnym szacunkiem polityków w Waszyngtonie. Od stycznia 2009 r. kierował CIA, a wcześniej był m.in. szefem administracji Billa Clintona. Pomagał wynegocjować projekt budżetu w 1993 r. i teraz przyda mu się to doświadczenie, bo Pentagon musi się zmierzyć z poważnymi cięciami wydatków. Najwięcej komentarzy wywołuje nominacja generała Davida Petraeusa na stanowisko szefa CIA. Słynny dowódca był kiedyś zarejestrowany jako członek Partii Republikańskiej. Od wielu lat nie deklaruje swoich sympatii politycznych i podkreśla bezstronność. Ale pozostaje ulubieńcem republikanów. Był nawet przez nich wymieniany jako możliwy kandydat na prezydenta.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Wojciech Romański

W smoczym kręgu