Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

I chadecję zmiecie koniec czasów

Filip Memches

Chrześcijańska demokracja to jedno z najbardziej dziś groteskowych zjawisk polityki europejskiej

Przymiotnik „chrześcijański” nic już właściwie nie znaczy. Również w Polsce. Ugrupowaniami chadeckimi są – poprzez przynależność w europarlamencie do Europejskiej Partii Ludowej – PO i PSL, choć ich politycy nieraz w swoich deklaracjach i decyzjach kontestowali stanowisko Kościoła. O meandrach europejskiej chadecji czytamy w najnowszej „Frondzie”. Jeśli chodzi o zakres sprawowanej władzy wyłania się przed nami obraz najmocniejszej obecnie formacji politycznej w Europie, która jednak swą siłę zawdzięcza w dużym stopniu ideowemu konformizmowi.

W rozmowie z „Frondą” były minister spraw wewnętrznych Słowacji Vladimir Palko krytycznie ocenia słowacką chadecję i konkluduje: „Daleki jestem od myśli, by w polityce szukać zbawienia. Na szczęście to nie polityka jest rozwiązaniem wszystkich problemów ludzkości”. Może więc nadszedł czas, w którym Kościół porzuci chadeckie mrzonki i mocniej się zaangażuje w ewangelizację.

Kolejny numer „Rzeczy Wspólnych” przynosi tekst francuskiego antropologa kulturowego Rene Girarda „Przemoc i Apokalipsa”. Ten wybitny naukowiec przypomina swoją dawną koncepcję o powszechnym naśladownictwie jako źródle przemocy. Girard stwierdza: „ponieważ ludzie nawzajem się naśladują, musieli sobie znaleźć sposób radzenia sobie z zaraźliwym podobieństwem, które mogłoby doprowadzić do zniknięcia ich społeczeństwa”. Pozwolił im to osiągnąć mechanizm poszukiwania ofiary. W sytuacji, w której wszyscy stali się do siebie podobni, wprowadza on różnicę. Ten bowiem, kto staje się ofiarą, zaczyna się różnić od swoich oprawców. Przełomowym wydarzeniem jest śmierć Chrystusa. Ofiarował on samego siebie – także po to, aby przerwać spiralę archaicznej przemocy. Przed chrześcijaństwem przemoc przybierała formy rytualne. Chrześcijaństwo ją jednak obnażyło. Odsłoniło nasz grzech pierworodny. Ale mamy do czynienia z paradoksem: „chrześcijaństwo to jedyna religia, która przewidziała swoją własną porażkę”. Oczywiście w wymiarze ziemskim. Zmartwychwstanie i wizje apokaliptyczne wskazują już na inną perspektywę.

A Girard być może dostarcza kolejnego argumentu przeciw wikłaniu spraw ostatecznych w bieżącą politykę.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Wojciech Romański

W smoczym kręgu