Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Biografia wykończona

Krzysztof Masłoń

Ucieszyłem się na widok wydanej po polsku biografii, jak mniemałem, Iwana Franki, i to pióra niewątpliwego autorytetu, jakim jest profesor Jarosław Hrycak, najważniejszy historyk współczesnej Ukrainy. A że niedawno zapoznałem się z „Wyborem poezji” Franki w opracowaniu Floriana Nieuważnego, zainteresowanie moje było tym większe. Tym bardziej że Franko to absolutne bożyszcze na Ukrainie, gdzie jego imieniem ochrzczono wszystko, co się da, i pod tym względem konkurują z nim może tylko Taras Szewczenko i Łesia Ukrainka.

Urodzony niedaleko Drohobycza, we wsi o najbardziej ekspresyjnej nazwie na świecie – Nahujowice, autor co piąty swój wiersz napisał po polsku. Swobodnie zresztą wypowiadał się w mowie oraz piśmie i w innych językach. I tak w wydawanym po polsku w Petersburgu tygodniku „Kraj” publikował szkic „Adam Mickiewicz w rusińskiej literaturze”, a w wiedeńskim „Die Zeit” artykuł „Poeta zdrady”, gdzie ubolewał nad „narodem, który takiego poetę (jak Mickiewicz – przyp. red.)

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy