Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Eurośmieć zza Atlantyku

Anna Kilian

„Kod śmiertelności” potwierdza, że Duncan Jones to jeden z najbardziej utalentowanych młodych reżyserów kina SF

Pejoratywnym mianem Eurośmiecia (Eurotrash) określa się w Stanach mieszkających tam bogatych Europejczyków.  Tak mówi o sobie Duncan Jones. Rzeczywiście jest zamożny – to jedyny syn Davida Bowie’go z jego pierwszego małżeństwa z niesławną Angelą Barnett. Ale i sam doszedłby do wielkich pieniędzy tylko dzięki zdolnościom.

Dla filmu Duncan Jones porzucił dobrze rozwijającą się karierę naukową. Kształcił się na dwóch kontynentach. Najpierw w Berlinie, Londynie, Szwajcarii i Szkocji. Później filozoficzne studia w Ohio, na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych, podjął z zamiarem napisania doktoratu na Vanderbilt University w Tennessee. Ale zanim je ukończył, przeniósł się do londyńskiej szkoły filmowej. Poznanie wielu kultur wyniosło jego wrażliwość „na poziom globalny,” jak sam to ujął.

Już pierwszy film Jonesa – krótki metraż „Whistle” z 2002 r. z płatnym zabójcą jako głównym bohaterem – był ciekawym przykładem tego, jak niskim nakładem środków można uzyskać maksimum efektów. I to nie specjalnych, bo reżyser przede wszystkim stawia na interesującą opowieść i umiejętnie stopniowane napięcie, a nie techniczne fajerwerki. Obraz nie zdobył żadnych liczących się nagród, ale zwrócił uwagę na zdolnego 31-latka.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez