Najnowsza interwencja Uważam Rze

Butik

Rymkiewicz w centrum historii

Krzysztof Masłoń

Jarosław Marek Rymkiewicz pisarzem historycznym nigdy nie był. Nazwanie go pisarzem politycznym byłoby kolejnym grubym błędem. Kim więc jest autor wznowionego właśnie „Wielkiego księcia”?

Wydawcy reklamują wznowienie „Wielkiego księcia” jako wprowadzenie do polskiej trylogii Jarosława Marka Rymkiewicza, a więc „Wieszania”, „Kinderszenen” i „Samuela Zborowskiego”. Ta książka została wydana ponownie po 28 latach od swej premiery – wtedy z różnych powodów nie wywołała dużego rezonansu, także dlatego, że lektura Rymkiewicza nie była jeszcze obowiązkowa.

„Wielki książę” to oczywiście historia wielkiego księcia Konstantego. Ale nie tylko. To także historia – powiada Jarosław Marek Rymkiewicz – moja, „bo ja ją opowiadam”. „A w mojej pamięci – kontynuuje – wszystko istnieje równocześnie. Wszystkie zdarzenia są tuż obok siebie. I rok 1830 nie następuje w jedenaście lat po roku 1819, wszystko dzieje się w tym samym roku, na tej samej stronie, w tej samej głowie. Historię można pomyśleć linearnie, ale można ją pomyśleć inaczej. Zgodnie z najgłębszymi skłonnościami naszego umysłu, naszej pamięci, też wybiega ona naprzód i cofa się, i kręci się wokół. A wokół czego?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?