Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

AP Photo/Ng Han Guan

Horror w Korei Północnej

Piotr Zychowicz

Katorżnicza praca, głód, tortury i egzekucje. Dlaczego koszmar koreańskich obozów koncentracyjnych nie obchodzi świata

Często powtarza się, że wiek XX był najgorszym stuleciem w historii ludzkości. Wiekiem naznaczonym przez dwa ludobójcze totalitaryzmy – narodowy socjalizm z jego obozami zagłady i komunizm z  systemem łagrów. Panuje niemal powszechna zgoda, że ośrodki te były areną najstraszliwszych masowych cierpień i upokorzeń, jakim ludzie kiedykolwiek poddawali swoich bliźnich.

Na ogół jednak zaraz dodaje się, że „całe szczęście ludzkość ma ten mroczny okres już za sobą” i teraz należy dołożyć wszelkich starań, żeby podobny koszmar „nigdy więcej” się nie powtórzył. To nieprawda. O ile niemieckie obozy rzeczywiście zniknęły z powierzchni ziemi, o tyle w obozach komunistycznych nadal systematycznej eksterminacji poddawane są setki tysięcy ludzi.

Być może świat pomija to wzruszeniem ramion dlatego, że koszmar rozgrywa się wiele tysięcy kilometrów od Europy i USA, w niedostępnych górskich przełęczach Korei Północnej. A ofiarą ludobójstwa padają zwykli Koreańczycy, których los mieszkańców Nowego Jorku, Londynu, Paryża czy Warszawy niewiele obchodzi.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Wojciech Romański

W smoczym kręgu