Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

gettyimages

Najgroźniejsze „foki” świata

Jacek Przybylski

Jednostka Navy SEALs jest teoretycznie tak tajna, że nawet teraz Marynarka Wojenna nie potwierdza jej istnienia. Dziś o elitarnych komandosach mówi jednak cała Ameryka

Historia sił specjalnych amerykańskiej Marynarki Wojennej sięga II wojny światowej. Początkowo komandosi nie byli jednak „fokami” (seals), ale tzw. ludźmi żabami (frogmen). Zostali wykorzystani m.in. w operacji „Pochodnia” w Afryce w 1942 r., a także do przygotowania terenu tuż przed inwazją aliantów na wybrzeże Normandii w 1944 r. Navy SEALs, którą znamy dzisiaj, powstała w latach 60. ubiegłego wieku na polecenie prezydenta Kennedy’ego. SEAL to skrót od Sea, Air and Land, ponieważ komandosi służący w jednostce mogą działać na morzu, w powietrzu i na lądzie. To też najmniejsza jednostka amerykańskiego wojska, która liczy nieco ponad 2,2 tys. osób.

Tydzień w piekle na początek


Ponieważ komandosów wykorzystuje się przy najtrudniejszych operacjach bojowych, muszą być w perfekcyjnej formie. Przygotowanie „foki” do pierwszej misji zajmuje ponad 30 miesięcy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?