Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Opatulomania zaszkodzi naszym dzieciom

Igor Zalewski

Bardzo chciałbym zrobić coś dobrego dla dzieci. Nie tylko swoich. Najlepiej wszystkich, ale ponieważ raczej nie wynajdę leku na malarię, to przynajmniej polskich

Niestety, we wszystkich ważnych sprawach wyprzedzili mnie bystrzejsi albo wrażliwsi ode mnie. Pedofilia, przemoc w rodzinie, imiona, jakie swym pociechom nadaje Michał Wiśniewski, zostały już potępione i do tych potępień oczywiście się dołączam. Ale pragnę dać najmłodszym coś wyłącznie od siebie, zwłaszcza że 1 czerwca nadchodzi wielkimi krokami.

Co prawda podczas ostatnich Warszawskich Targów Książki spotkałem posła Poncyljusza, który szedł, żeby poczytać dzieciom, co musiało być dla nich straszliwym doświadczeniem.

Po namyśle doszedłem jednak do wniosku, że poseł Poncyljusz, choć wysoki, jest jednak zbyt małym problemem, by urządzać przeciw niemu prasową krucjatę. Opuściłem zatem tłoczne pomieszczenia Pałacu Kultury i Nauki, by w gorące popołudnie znaleźć inne dzieci, które mogły mnie potrzebować.

I wtedy mnie olśniło. Było ze 25 stopni w cieniu i nastolatki odkryły każdą część ciała, którą da się odkryć bez groźby aresztowania. Ojcowie rodzin dostojnie dreptali w sandałach i szortach, ale i tak aż sapali z przegrzania. Panie tłumnie i twierdząco odpowiedziały tego dnia na zasadnicze pytanie: „Czy można dzisiaj wyjść z gołymi nogami?”. I tylko dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, były po prostu po syberyjsku OPATULONE.

Jakoś tak się przyjęło w Polsce, że małe stworki muszą, po prostu muszą, być ciepło ubrane. To nic, że mamy koniec maja, że emeryci lada moment zaczną mdleć od upałów, a bulwarówki będą wyliczać kolejne ofiary bezlitosnego mordercy – słońca. Niezależnie od pogody dziecko obowiązkowo trzeba chronić przed zimnem przy pomocy wełnianych czapek, puchowych kurtek, baranich szub, polarów z misiem Puchatkiem, filowanych peleryn, ocieplanych pilotek, kamizel, rajstop, szalików i swetrów. Każdy centymetr odkrytego, delikatnego ciałka jest jak zaproszenie dla wirusa ebola. Każda sekunda bez czapki uszatki może zakończyć się zapaleniem płuc z powikłaniami. Malucha trzeba odgrodzić od najeżonego mikrobami świata, najlepiej wełną.

Myślę sobie, że gdyby Wehrmacht był tak wyekwipowany w odzież zimową jak polskie dwulatki w piaskownicy na wiosnę, to w grudniu 1941 r. Moskwa zostałaby zdobyta, zaś 6. armia pod Stalingradem spokojnie dotrwałaby do odsieczy von Mansteina. A Grenlandię do dzisiaj zamieszkiwaliby potomkowie normandzkich kolonistów, których ochłodzenie klimatu wykończyło pod koniec średniowiecza. Przetrwaliby z paroma polskimi babciami.

Rozumiem, że ubieranie dzieci w focze futra jest następstwem troskliwości pomieszanej z tradycją. Opatulone maleństwo to wręcz znak firmowy polskiej emigracji na Wyspach. Nie namawiam broń Boże, żeby nasze maluchy zasuwały w listopadzie w krótkich spodenkach, co jest normą u angielskich piegusów. Ale czasem wydaje mi się – zwłaszcza gdy oglądam programy publicystyczne oraz Zbigniewa Hołdysa – że przegrzewanie małych główek może mieć istotne następstwa także w dorosłym życiu.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO