Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Polacy, Żydzi, kłamstwo i sumienie

Maciej Robert

Ta historia zafascynowała Krzysztofa Kieślowskiego. Poruszy i czytelników

Podczas prac nad „Dekalogiem” Hanna Krall opowiedziała Kieślowskiemu historię z czasów okupacji, która stała się podstawą ósmej części jego filmowego cyklu o przykazaniach.

Wersja filmowa różni się od oryginalnej, do której pisarka wraca w „Białej Marii”, będącej rozpisaną na trzy dopełniające się części opowieścią o „winie niezarzuconej”. Jest to wina, która nie podlega karze z urzędu, lecz obciążona jest wyrzutami sumienia.

Taka kara spotyka bohaterów Krall, którzy odmówili udzielenia pomocy żydowskiej dziewczynce podczas okupacji.

Hanna Krall, powracając po raz kolejny do tematu stosunków polsko-żydowskich, w „Białej Marii” podkreśla trudny charakter tej więzi specyficzną narracją – rwaną, fragmentaryczną, pełną niedopowiedzeń i przemilczeń. Największą tajemnicę autorka zostawiła jednak na koniec – podała całość w mocno osobistym tonie. Pisze „Znałam tę małą dość dobrze”, zaś czytelnik przeczuwa, że autor nie może swojego bohatera znać lepiej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?