Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Cisza rzadko przerywana

Wojciech Lada

Improwizowane dźwiękowe pejzaże i głos przez wielkie G. David Sylvian nagrał dziwaczny sequel poprzedniego krążka

Ma głos, którym bez problemu wyśpiewałby miliony funtów, co zresztą w początkach kariery starał się robić w składzie formacji Japan. Zamiast tego od ponad ćwierćwiecza plądruje zakamarki awangardy, czasem – jak w nagraniach z Robertem Frippem z King Crimson – balansując na pograniczu wykwintnego popu, kiedy indziej – jak choćby na poprzedniej płycie „Manafon” – docierając do improwizowanej kameralistyki. Jej charakter wyznaczali tam, oprócz samego Sylviana, zaproszeni muzycy – pierwszoplanowe postaci współczesnej awangardy  takie  jak Christian Fennesz, Burkhard Stangl, Keith Rowe czy Otomo Yoshihidie.„Died In Wool” nie bez powodu nosi podtytuł „Manafon Variations”. Sylvian wziął sześć utworów z poprzedniego krążka – przearanżował je dość gruntownie, dołożył do nich sześć nowych kompozycji utrzymanych w podobnym klimacie i stworzył świeży, choć bliski poprzednikowi materiał.

Całość ma w sobie coś ze słuchowiska, w którym jednak zamiast recytacji, od czasu do czasu odzywa się wciąż dźwięczny i głęboki głos Sylviana. Jak to on – trochę śpiewa, trochę melorecytuje swoje plastyczne, tym razem inspirowane poezją R. S. Thomasa teksty. Improwizowany akompaniament zaś z rzadka przerywa dominującą na płycie ciszę. Przestrzenna, odrealniająca muzyka – kolejny dowód klasy tego wybitnego artysty.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?