Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Chińczycy przed drzwiami

Robert Przybylski

Jesienią rozpoczną się w Polsce testy elektrycznych samochodów chińskiej marki BYD. Importerem jest spółka Automotive Europe Corporation, która początkowo chce sprzedawać elektryczne modele e6. Samochód ma 300 km zasięgu, pięć miejsc, pięciodrzwiowe nadwozie i rozpędza się do 140 km/h. Producent zapewnia, że model otrzyma europejską homologację najpóźniej w przyszłym roku. Od kilku miesięcy trwają testy taksówek BYD e6 w Rotterdamie.

– Liczymy, że elektrycznymi autami zainteresują się odbiorcy instytucjonalni: banki, korporacje taksówkowe, administracja centralna oraz samorządowa – tłumaczy prezes AEC Dariusz Wysocki. Zastrzega, że jeszcze nie może mówić o cenach i dokładnym harmonogramie wprowadzenia aut do sprzedaży.BYD nie jest jedyną chińską marką, która chce wejść do Europy. Podobne plany mają m.in. Dong Feng, Geely i Chery. Producenci zachodni nie boją się konkurencji. Chiński rynek w 2010 r. powiększył się o 33 proc. do 13,8 mln aut osobowych i jest nie tylko najszybciej rosnącym, ale i największym na świecie.

– Chińscy producenci będą koncentrować się na zaspokojeniu lokalnego popytu – uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego grupującego producentów oraz importerów samochodów i jednośladów. Branża samochodowa wskazuje także na nie najlepszy wizerunek chińskich producentów. Z powodu słabych testów zderzeniowych w 2010 r. chiński Brilliance wycofał się z Europy. Największy europejski importer chińskich aut, działający od kilku lat we Włoszech DR Automobiles, sprzedał w ub.r. niecałe 6 tys. aut Great Wall.

Ponad połowie respondentów OBOP-u chiński samochód kojarzy się z niską ceną. Tylko 4 proc.  odpowiedziało, że auta te są bezawaryjne, a 7 proc. że bezpieczne. 71 proc. pytanych przez OBOP nie bierze pod uwagę możliwości zakupu chińskiego samochodu.

Nowa rubryka autoperyskop > s. 89

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej